LOADING

Type to search

Dravci Honza doporučuje Od vody

Bleskovka: Prosinec na kajaku I

Honza
Share

V poslední době jsem pozorně sledoval, jak na internetu každý den přibývají fotky s candáty a okouny ulovenými na Orlíku. Proto jsem se dlouho nerozmýšlel a při jedné ze svých posledních výprav za dravci jsem v předvánočním období vyrazil právě tam. A to i s kajakem. Z výprav přináším report v podobě další bleskovky.

Cílová ryba okoun, candát
Metoda přívlač
Prut Fox rage Ultron jig a spin 2,10 m do 7 g
Delphin Zorro 225 cm 3-18 g
Naviják Ryobi NCRT Slam 3000
SPRO Adiction 2500
Vlasec FIN fluo monofil 0,14 mm
FIN fluo method spin
Nástraha nymfy a smáčci Redbass a Gunki
Revír Orlická přehrada

Kajak nevyfukuji a tak byl připraven, stačilo ho jen hodit na střechu a určit místo, kde ho pustím na vodu. Zvolil jsem lokalitu, kde jsem před nedávnem chytal i pěkné kapry na method feeder. Vím, že se zde dno svažuje místy i do 20m hloubky. Právě hrany mělčích částí padající do hloubky koryta byly mým cílem.

Na echolotu jsem poměrně rychle nalezl několik slibně vypadajících míst. Teplota lehce pod nulou mi pro začátek nedovolovala použít pletenou šňůru a musel jsem se spolehnout na vlasec. Zakotvil jsem na 10m hloubky před pěknou zátokou a dno se přede mnou svažovalo na 15 m. Začal jsem prohazovat hranu a hned na třetí nához přišla rána do prutu jako z děla. Dokonce i na vlasci jsem bez problémů záběr identifikoval a stihl zaseknout. Za chvilku byl u kajaku asi 50 cm dlouhý fotogenický krasavec, který neodolal zelené dobrotě. Udělal jsem pár fotek a s vděkem ho pustil zpět domů.

Během další půl hodiny přišel pouze jeden okoun a tak jsem usoudil, že je čas mazat dál. Další hezké místo kousek od břehu hloubka mezi 13-16 m. Posílám větší nástrahu na 10g hlavě. Hážu asi 15 hodů, ale kontaktů s rybou nula. Měním tedy zase na menší zelenou s lehčí hlavou. Zároveň jsem díky vyšší teplotě mohl začít používat i pletenou šňůru. Na druhý hod nástraha ještě ani nedopadla na dno a už vidím zvláštní pohyb šňůry. Přisekl jsem a cítím tah ryby, během okamžiku přivádím candáta „černocha“ ke kajaku. Zase měří lehce přes 50 cm a opět po pár fotografiích putuje zpět do vody.

V tu chvíli se zvedá mlžný opar, který se do té doby povaloval všude kolem a vychází sluníčko. Je na tenhle čas neskutečných 9 stupňů nad nulou a mě začíná být i na lodi horko. Bohužel od této chvíle následující 2 hodiny nemám ani záběr. Ani ťuk. Přejel jsem tedy na poslední stinné místo a zde se mi po dlouhém přemlouvání, povedl závěrečný okoun. Celkem jsem na vodě strávil asi 5 hodin a výsledkem byly 4 ryby a 2 zkažené záběry. Nic moc, řeklo by se. Nicméně fotky a počasí stály za to a skvěle jsem dobil baterky, tedy ty psychické, fyzicky jsem po 5 hodinách na kajaku a následné cestě domu, přijel hodně hodně utahán. Už cestou zpět jsem ale přemýšlel, co bych příště udělal jinak a kdy se na vodu vrátím. Sezóna dravců se rychle chýlila ke konci a já jsem si plánoval ještě alespoň jedno chytání než nastane půlroční pauza. I té úplně poslední výpravy najdete report tady na blogu.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *