LOADING

Type to search

3 nejlepší nástrahy do studené vody

Share

Lov dravců ve studené vodě může mít v zásadě dva výsledky. Buď nezaznamenáte za celý den ani záběr a vracíte se od vody promrzlí a nevrlí když vám dojde horký čaj v termosce. Nebo to pro vás mohou i přes studené počasí rybářské hody. Je bohužel pravda, že u mě převažuje první varianta, ale i tak se dá v chladné vodě skvěle zachytat. Ryby, dravce nevyjímaje, ve studené vodě obvykle méně útočí, zároveň ale pozdní podzim může být obdobím, kdy se vám podaří vylákat k záběru velké jedince. Pokud víte, jak na to a jaké nástrahy do studené vody zvolit.

Vliv teploty vody na aktivitu ryb

Ryby jsou od přírody studenokrevná zvířata a jejich aktivita je tedy přímo závislá na klimatických změnách. Nejdůležitějším faktorem, který ovlivňuje chování a biorytmus ryb, je bezesporu teplota vody. Jednotlivé druhy mají svá teplotní rozmezí, ve kterých jsou schopny přežívat (od -2°C pro některé mořské druhy až po cca 50°C pro druhy obývající horké prameny). Tyto hodnoty jsou ale značně extrémní. Druhy, které známe my, z našeho podnebného pásma, se přizpůsobují především střídání ročních období, které s sebou přináší poměrně pravidelnou změnu počasí a teplot.

Většina našich druhů ryb je aktivnější v teplejších obdobích roku. Po zimě, kdy je jejich organismus utlumen, ožívají s nástupem jara. Jak teplota vody postupně stoupá, metabolismus ryb se zrychlí a zvyšuje se postupně i jejich potravní aktivita. Ryby se ve snaze získat potravu pohybují rychleji a dále a vydrží být během dne i déle aktivní.

Záleží samozřejmě i na řadě dalších faktorů, ale teplotní optimum většiny našich druhů je někde kolem 15 až 18°C. Proto zjara a počátkem léta (kdy je teplota blízká teplotnímu optimu a denní teplota vody se téměř nemění) vám ryby berou v zásadě po celý den. Podobně je to i na podzim, kdy je jejich potravní aktivita vysoká. Vzhledem k blížící se zimě, si ryby vytvářejí energetické rezervy a jsou proto vůbec nejžravější. Když se pak ale voda ještě více ochladí, jak to zaznamenáváme nyní, ryby začínají být výrazně pomalejší a mají také tendenci méně jíst. Abyste zaznamenali záběry a úlovky, které vás zaručeně rozmrazí, přináším 3 své oblíbené nástrahy do studené vody.

TOP 1 – Nástrahy do studené vody – malé i velké gumy

Já osobně chytám ve studené vodě skoro výhradně právě na různé gumy. Pomalé vedení gumové nástrahy na až 30g jiggové hlavě (dle hloubky) je extrémně užitečná technika pro chladné měsíce. Každá dravá ryba, na kterou cílíte, bude v určitém okamžiku žrát potěr a dorůstající rybky a dělat si tak zásoby energie na zimu. Snažte se sledovat vodu a přizpůsobit nástrahu těm rybám, které považujete na daném revíru za potenciální kořist dravců. Když poskytnete své cílové rybě právě takovou nabídku, která se maximálně podobá kořisti, kterou se krmí, tak to dává dokonalý smysl. Pokud rybaříte v kalnější vodě, zkuste použít jasné a zářivější barvy abyste ryby ještě spíše vylákali (zda a jaký vliv mají barvy nástrah v různé hloubce zjistíte v našem článku zde).

Krása takového chytání na gumy s jiggovou hlavou je v tom, jak jsou univerzální. Můžete je použít kdekoli od mělkých tůní až po hluboké vody. Zkuste dlouhý nadhoz a buď nechte nástrahu spadnout ke dnu nebo do požadované hloubky, na kterou cílíte a pomalu přitahujte gumu zpátky k sobě se špičkou prutu vzhůru od hladiny. Můžete přidat i přerušování a pauzy nebo jemné klepání, abyste ryby vyprovokovali.

Nymfy RedBass (od 12,-)

Westin Shad Teez (od 39,-)

TOP 2 – Ploché woblery s vyšším profilem

Ploché woblery (Flat Sided Crankbait) jsou jednou z nejlepších možností pro lov dravců ve studené vodě. Jsou štíhlé, snadno se nahazují a jsou vhodné pro plynulý, elegantní pohyb blízko u dna, který je během zimních měsíců zapotřebí. Nástraha vyvíjí pod vodou mírně kolébavou akci. I při pomalém navíjení je kývavý pohyb atraktivní pro číhající dravce. To je přesně ten důvod, proč převyšují při chytání ve studené vodě ostatní woblery. Některé ploché woblery obsahují chrastítka – vnitřní ocelové kuličky. Ty jednak umožňují dosažení maximální vzdálenosti při hodu a zároveň způsobují hlukové kývavé vibrace při tažení vodním sloupcem. Tyto nástrahy do studené vody jsou ideální i pro techniku stop-and-go. Porozhlédněte se po nerovnostech dna a různých zakřiveních, která nesou známky života a prochytejte je s plochými woblery, jako jsou například tyto dva:

TOP 3 – Kovové blade bait nástrahy

Jde o menší, těžké, kovové “spinmad” nástrahy s dráždivou akcí. Ideální hlavně pro lov na větších hloubkách. Často mají ještě přídavnou třpytku pro větší dráždivost. Tyto woblery se velmi dobře potápí a můžete je tak použít na klasickou i na vertikální přívlač.

Mojí oblíbenou metodou je rychlé škubání návnadou, což způsobuje, že nástraha vyskakuje ode dna a pak zase pomalu klesá dolů. Udělám dlouhý nadhoz a nechám návnadu spadnout až ke dnu. Pak na mírně uvolněném vlasci rychle škubnu zápěstím, aby nástraha poposkočila asi půl metru až metr ze dna. Jakmile nástraha spadne zpátky, rychle zopakuji celou akci a navíjím, aby se nástraha nepřestala pohybovat. Útok pak většinou přichází ve chvíli, kdy se “spinmad” vrací ke dnu, takže buďte ostražití, pokud vám přijde, že cítíte nějakou extra zátěž, když se chystáte woblerem znovu škubnout, aby poskočil ode dna. Může to být dravec, po kterém jste šli!

Obecně je dobré využívat spíše pomaleji se pohybující nástrahy. I vaše navíjení a akce by měla být celkově pomalá a plynulá. Ryby ve studené vodě většinou nechtějí vynakládat příliš velké úsilí a budou startovat jen tehdy, když je vaše návnada přesně v jejich „útočné zóně“.

Zároveň je dobré volit plošší a ne tak „baculaté“ woblery. Tvar vaší nástrahy totiž určuje, kolik pohybu z ní dostanete. To je důležité i v závislosti na teplotě vody. S více zaoblenými woblery získáváte širší a výraznější pohyb, který je atraktivní pro dravce hlavně když je voda teplejší a ryby jsou tak aktivnější a agresivnější. Naproti tomu ploché woblery se ve vodě hýbají v užším rozsahu. To je pohyb, který je pro dravce ve studené vodě mnohem líbivější, v chladu totiž na velké pohyby příliš nereagují.

A na jaké nástrahy v zimě chytáte vy? Máte své zaručené druhy? Pište, prosím, do komentářů.

Tags:

1 Comments

  1. Petr Borovský 23. 7. 2020

    Zdravím, mezi mé nejoblíbenější nástrahy jsou FishUP, nejenom, že jsou sýrově aromatické, ale mají jemný dráždivý pohyb. Letošní sezónu nechytám pomale na nic jiného. https://hladovaryba.cz/kategorie-produktu/nastrahy/gumove-nastrahy-fishup-catfish/ a https://hladovaryba.cz/kategorie-produktu/nastrahy/gumove-nastrahy-fishup-baffi-fly/

    Odpovědět

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *