LOADING

Type to search

Rybaření ve Švédsku 1 – Fáze plánování, balení a cesta.

Dravci Honza doporučuje Od vody

Rybaření ve Švédsku 1 – Fáze plánování, balení a cesta.

Share

Každý rok, kdy se chystáme rozjet do Švédska pořizujeme velké množství fotek videí a celkově materiálu, abychom si mohli naše výpravy připomínat. Stejně tak se každý rok odhodlávám naši výpravu zdokumentovat a zapsat krok po kroku. Letos na čtvrtý pokus se budu snažit odhodlání přetavit v realitu a z naší výpravy zapsat a nafotit pravidelný report sem pro náš web.

První krok k výpravě do Švédska příchází ještě před tím, než nasedneme do auta a vydáme se na cestu. Celý výlet je potřeba dobře rozmyslet a naplánovat. Opět jsme na začátku všeho já s Tomášem. Já jako každý rok hledám parťáka na kajak, protože loňský sparring Syky na poslední chvíli odmítá kvůli svému zdraví. Kontaktuji Kubu Jaroše, kterého znám z kajak srazů Bodden Bash z německé Rujány. Kuba velmi rychle potvrzuje, že by měl chuť a snad i čas dát si 14 dní ve Skandinávii a je rozhodnuto. Tom má hledání o poznání jednodušší, protože letos poprvé bere přítelkyni a velkou rybářku Verču.

Z minulých let víme , že týden ve Švédsku je krásný ale 10 nebo 14 dní by bylo o poznání lepší, zvláště, když jedna cesta měří 2200 km. Zkoušíme kontaktovat majitele ubytování s tímto požadavkem a kupodivu oproti letům minulým možná i díky covid situaci nám jde na ruku a souhlasil s 10ti dny. Celkově i s cestami nám tedy letošní Švédsko zabere dva týdny.

Volba lokality pro nás byla poměrně jednoduchá, rybářskou oblast v Hällesjõ už trochu známe a splňuje pro nás několik zásadních požadavků. Je dostatečně daleko na sever a tedy i trochu stranou od nejčastěji navštěvovaných lokalit. Je tak velká, že bychom ji celou neprochytali ani za dalších 5 let pravidelného ježdění sem. Navíc už trochu víme, kde se ryby drží a jsme schopni si slušně zachytat. V neposlední řadě skvělé zázemí (ubytování i lodě ) a vstřícný majitel objektu.

Sestava je kompletní, lokalitu známe, a nyní vymyslet kdy pojedeme. Ve Švédsku se velké štiky chytají nejvíce na jaře případně na podzim. Pokud rybáři trefí správnou dobu okolo tření mohou si zachytat opravdu královsky velký počet trofejních ryb. Na druhou stranu zrovna v tomto období je zde mnoho proměnných, které mohou celou výpravu ovlivnit. V této oblasti je v zimě k mínus 30 stupňům a nikdo přesně neví, jak silná zima byla kdy přijde tání a kdy se voda ohřeje na správnou hodnotu. Tedy teplota vody je velmi nejistá. Druhou proměnnou je stav vodní hladiny. Jakmile voda stoupne a teče sněhová voda , stanoviště a chování ryb se mění a najít a nachytat je může být opravdu složité. Jedeme- li sem 2200 km nechceme příliš riskovat. Proto letos stejně jako vloni volíme zcela jiný termín a to prvních 14 dní v srpnu. V tuto dobu už velmi dobře kromě štik berou i okouni a příroda ve Švédsku ukazuje co vše během krátkého léta dokáže. Houbařovo srdce zaplesá navíc jsou na každém kroku i borůvky a brusinky (ne vždy dozrálé).

Z fáze plánu pozvolna a přecházíme do fáze realizace a balení. Přes Borka a CK Pepa bookujeme ubytko i trajekt a platíme vše potřebné. Auto si letos opět nepůjčujeme , protože všechna dostupná a za rozumné peníze jsou buď rozebraná na jiné zájezdy nebo rozbitá. Přibližně 2 týdny před odjezdem tedy chystám svou dodávku. S Tomášem už víme, že vždy oceníme část jídla navařenou z domova (ušetří to spoustu času , které chceme věnovat rybám) Tedy něco dobrého jako perník, bábovka na snídaně vezeme z domova stejně tak sklenice s gulášem. Dále nakupujeme v ČR pití , těstoviny a věci na svačinu. Zbytek tzn. čerstvé potraviny jako vejce, pečivo, mléko a další kupujeme až cestou ve Švédsku. Nicméně zásoby jsou potřeba, protože nejbližší město s obchodem máme asi 35 km a není to na to jezdit často nakupovat.

Studuji počasí a podle předpovědi chystáme i oblečení, abychom zbytečně nevezli příliš věcí navíc, každé ušetřené místo v autě se počítá.

Dostáváme se k balení z rybářské výbavy chystám tubus s několika  pruty, dva s gramáží okolo 100 g na házení velkých nástrah s multiplikátorem , okounový prut se smekacím navijákem, jednu sestavu na chytání pstruhů na menších vodách a jezerech a také nějaké pruty jako náhradní , přece jen když už jedeme takovou dálku, tak co kdyby. Také musím dát do kupy vše okolo kajaku a hlavně driftovací kotvu, která je velkým pomocníkem a je na chytání zde téměř nezbytná, zvláště, když se rozfouká silný vítr. Vzorek nástrah přidávám do fotogalerie, jedná se o velké gumy , jerky, swimbaity, woblery a hladinové nástrahy. 

Je den D pobyt nám začíná v sobotu okolo poledne, tedy cesta je naplánována tak, že vyjedeme v noci ze čtvrtka na pátek přibližně kolem 4hod ranní z jihu čech nabereme Jakuba v Praze a budeme pokračovat na trajekt, který jede z německého Rostoku do Trelleborgu v 15 hod v pátek. Plán vyšel téměř přesně a před 14 hod přijíždíme na rozřadiště v Rostoku, vyřizujeme zarezervované lístky a přesně v 15:00 odjíždíme směr švédské pobřeží. V Trelleborgu jsme ve 21 hod. Cesta na trajektu je zdlouhavá a pokud ji člověk nezaspí není zde moc možností se zabavit my s Jakubem ji využíváme i k práci na PC a  já i k napsání části tohoto článku. Čeká nás noční cesta přes půl Švédska po trase Trelleborg- Malmö-Stockholm- Sundsvall-  Hällesjö. Z Trajektu příliš odpočatí nejsme a tak se za volantem pravidelně střídáme, ale cestu ukrajujeme a hlavně víme, že už se blížíme. Z cesty po švédských dálnicích není příliš co zmínit. Musím ocenit nasazení Jakuba a Verči, že se v řízení dobře střídáme a i díky tomu jsme před 9 hod ranní v Sundsvallu tedy asi 90 km od cíle. Zde nakupujeme čerstvé zásoby a pokračujeme na místo, kam přijíždíme před 12 hodinou a vítá nás majitel, který pro nás vše nachystal a předává nám vypsané povolenky. Za ty roky už ho známe a tak mu nezapomínáme předat i drobný dárek , je to už taková společná tradice. Co vše následuje po příjezdu, kdy poprvé vyrazíme na ryby a kam co vše během prvního hodin zjišťujeme . vše popíši dál v následujícím článku 

Tags:

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *