LOADING

Type to search

Tags: ,

Slunečné odpoledne na malé řece

Honza
Share

Před pár dny, ještě před velkým ochlazením, které nyní zase přišlo, jsem se rozhodl více prozkoumat úsek naší malé jihočeské řeky, který mi sice již v minulosti několikrát přišel zajímavý, ale s feedrovým prutem jsem se k němu ještě nedostal.

I proto jsem si slíbil, že letošní sezónu budu velké množství svých vycházek k naší řece směřovat právě do tohoto úseku, abych si byl schopen udělat ucelený obrázek o vodě, podmínkách a rybí osádce.

První výpravu jsem podnikl několik týdnů zpět, v období kdy byl zvýšený průtok a ač jsem nějaké ryby pochytal (především cejny a jeseny), příliš moudrý jsem z toho nebyl. Tentokrát vyrážím v raně květnovém odpoledním sluníčku a těším se, až budu sedět u vody.

V první chvíli si sedám asi 150 metrů nad jez a zkouším rychle zakrmit tři krmítka a následně chytat. Bohužel zjišťuji, že ač jsem v nadjezí, je zde velmi malá hloubka a proto se asi po 30 minutách, s jednou ouklejí ve skóre, přesouvám o kus výše.

Popošel jsem asi dalších 150 metrů proti proudu a zkouším své štěstí znovu. Břehy jsou zde regulovány a tím pádem je poměrně jedno, kam si sednu. Kousek od sebe vidím u svého břehu zbytek padlého stromu ležící kompletně pod vodní hladinou. Budu doufat že i s jemným feederem do 35 g ryby zvládnu a nebudu je ztrácet.

Zakrmuji znovu asi čtyři krmítka 2 metry od protějšího břehu – jelikož sedím v lehkém ohybu řeky, očekávám zde koryto a větší hloubku, než jaká je na mé straně. Začínám chytat. Místo je o poznání lepší a od první chvíle zdolávám jednu rybu za druhou. Nejprve na červy, následně ještě lépe funguje hnojka.

K mému překvapení, na zbytek hnojky z háčku, který jsem hodil do vody u břehu, zareagovala i jiná obyvatelka této části řeky – dvakrát na mě vykoukla urostlá želva nádherná. Chvíli jsme na sebe zírali a upřímně nevím, kdo kdo byl v tu chvíli více překvapený, jestli já nebo ona. Hnojku střelhbitě slupla a zmizela pod hladinou.

Zpět k lovu. Hned první chycenou rybou je kapr kolem 45 cm, následují cejni, cejnci, jesen, pár plotic a další kapři. Nutno podotknout, že žádný z chycených cejnů neměl odhadem méně než 40 cm a největší, kterého jsem schválně změřil měl 52 cm. Pro mě na naší malé vodě veliké a příjemné překvapení a rybářský zážitek.

Po 2 hodinách mi regulérně došla hnojka a chytal jsem jen na zrnka kukuřice. Záběry nechodily v takové sledu, ale i tak vše fungovalo na jedničku.

Budu moc rád, když mi do komentářů nepíšete, jestli jste někdy u vody také byli překvapeni želvou, nebo jiným živočichem, kterého byste úplně nečekali. Vím, že se občas želvy vyskytují, ale za ty roku u vody si nepamatuji, že bych nějakou potkal.

“Celkem z toho bylo přibližně přes 30 chycených ryb a skvělé odpoledne s jemným vybavením!”

Tags:

1 Comments

  1. HonzaP 2. 10. 2017

    Pěkné, ikdyž menší úlovky, ale aspoň příjemný relax 🙂

    Odpovědět

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *