LOADING

Type to search

Jak se co dělá? Měkké plastové nástrahy

Dravci Návody Recenze

Jak se co dělá? Měkké plastové nástrahy

Share

Nevím jak vy, ale jsem ten typ, který často u věcí přemýšlí „Jak se to asi vyrábí?“. U řady věcí člověk ví, nebo tuší, u řady je naopak velmi překvapen (někdy i ohromen) složitostí, nebo naopak geniální jednoduchostí technologie. Víte třeba, jak se vyrábí tenisový míček nebo tabulové sklo? Doporučuji…

Ale to je trochu mimo téma – takže dneska jsem se s vámi rozhodl podělit o svůj nedávný „objev“ a to způsob výroby měkkých rybářských nástrah (červů, smáčků, twisterů, nymf a dalších potvor). Každý je bereme do ruky skoro denně, ale přemýšleli jste někdy o tom, jak se vlastně vyrábí? Měkké plastové nástrahy jsou asi pro většinu z nás denním chlebem, jsou v neustálé pohotovosti a vždycky připraveni zasáhnout, když se jiným nástrahám nevede. Nejen že se na ně dá chytit široká škála dravců, ale vynikají především schopností napodobovat barvou, tvarem, strukturou a pohybem téměř jakýkoli přírodní druh kořisti. Projděte se jakýmkoli větším obchodem (e-shopem) s rybářským vybavením a uličku za uličkou (stránku za stránkou) budete procházet mezi nástrahami ve stovkách různých tvarů, velikostí a v tolika barvách, že je ani nedokážete pojmenovat. Tenhle „nástrahový průmysl“ je celkem velký byznys. Přestože jsou ale měkké nástrahy používány téměř každým, kdo alespoň čas od času vyráží na dravce, jen málokdo ví, jak se tyhle nástrahy vyrábí.

Pro výrobu ve velkém existují 2 základní způsoby – ruční lití a injektáž (injekční vstřikování).

Jak to funguje?

Ruční lití je původní způsob výroby měkkých nástrah – tímto způsobem si můžete celkem jednoduše s trochou šikovnosti vyrobit vlastní originální nástrahy i doma v garáži nebo na stole v kuchyni (když vás žena nechá). Princip spočívá v nalití roztavené směsi plastu do formy podobné například té na led. Plast se postupně usadí, vychladne, pak je z formy vyjmut a dále se dozdobí (v případě potřeby). Na rozdíl od injektáže, u ručního lití vždy horní strana zůstává plochá. Nedosáhnete tedy zcela dokonalého tvaru. Nevýhodou je také, že nejrůznější třpytky se postupně usazují u dna a nemusí tedy ve finálním výrobku zůstat úplně dokonale rozmístěny. Uměním je také vyladit správnou teplotu plastu tak, aby při lití nebyl ani moc řídký (horký) ani moc hustý (chladný). Traduje se, že pomocí ručního lití je možné vyrobit celkově měkčí produkt s větší akcí ve vodě. To už ale není tak úplně pravda. I pomocí modernější injektáže se daří vyrábět velmi měkké a akční nástrahy. V dnešní době je proto ruční lití považováno tak trochu za retro. Některé firmy se k tomuto designu vracejí a vytvářejí pomocí injektáže nástrahy vypadající, jako by byly ručně lité. Ano, retro zasahuje i mezi nás rybáře.

 

Injekční vstřikování nebo injektáž je způsob výroby většiny dnešních průmyslově vyráběných nástrah. Uvnitř velké raznice jsou malé duté prostory (komůrky) v požadovaném tvaru nástrahy. Do této 3D formy je pod tlakem vstřikován roztavený plast. Tekutý plast vyplní dutá místa ve formě, pak vystydne a ztuhne.

Forma v průběhu vstřikování hmoty (nahoře) a po otevření (dole)

 

Celá forma se následně otevře a nástrahy jsou vyjmuty – jednotlivé kusy jsou zatím spojeny a vzniká vlastně takový řetízek z nástrah. V této podobě se nástrahy třídí a dále chladnou. Teprve poté se dělí na jednotlivé kusy a balí. A celý proces může začít zase od začátku…

 

 

Pomocí injektáže jsou producenti schopni vyrobit unifikované trojrozměrné nástrahy nejrůznějších tvarů a velikostí. Vznikat tak mohou například i vícebarevné nástrahy kdy jsou do formy současně vstřikovány dva proudy roztaveného plastu – každý v jiné barvě.

V každé větší továrně byste dnes našli desítky přístrojů na injektáž – z nichž každý produkuje jiný tvar, barvu, velikost a je schopen vytvořit desítky až stovky kusů každou minutu.

 

Vybavení potřebné pro domácí výrobu nástrah (jak ruční, tak pomocí injektáže) seženete v řadě zahraničních obchodů – možná i v některých českých. Formy ale nejsou zrovna levné. Těžko říci, jestli vynaložená námaha na domácí výrobu stojí za to, ale určitě se tak dají vyrobit originální kousky. Osobně jsem jsem ještě nástrahy doma vyrábět nezkoušel, takže budu rád za všechny vaše postřehy a tipy, pokud již někdo máte své zkušenosti.

V článku jsou použity fotografie a vybrané informace z následujících zdrojů:
Scout.com, Basstackle.com, U-make-emsoftplastics.com, Worldfishingnetwork.com, Jaxkayakfishing.com a Mysterytacklebox.com

2 Comments

  1. Unknown 16. 12. 2015

    Já si doma vyrábím smáčky, kopyta i červy do Čech i do Norska. Jak píše autor není to levné a pokud se to vyplatí budou to řády korun ne deseti či sta korun. Malý typ na formy: Pokud nechcete investovat do již vyrobené formy, případně chcete uplně vlastní výrobky jsou na trhu 2 alternativy. Osobně používám raději lukapren, ale dá se použít i speciální sádra, z té se ale odlitky dost špatně vyndavají a je třeba ji mazat. Materiálů, které můžete použít na výrobu kopyta ze kterého vytvoříte formu je celé množství. Osobně používám fimo hmotu, dřevo. Ten kdo má doma 3D tiskárnu má práci velmi jednoduchou.

    Odpovědět
  2. Honza 16. 12. 2015

    Děkujeme za skvělý komentář a osobní zkušenost …

    Odpovědět

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *