LOADING

Type to search

Jak vyhledat ryby bez použití elektroniky

Honza doporučuje Návody Od vody Ostatní Recenze

Jak vyhledat ryby bez použití elektroniky

Share

Tento článek nemá být návodem, ale spíše podnětem k tomu, jak u vody přemýšlet a jak využívat u vody vybavení, které máme všichni a to již od narození – tedy především své oči, uši a mozek. V mnohých případech totiž trocha přemýšlení a vnímání pocitů z daného místa může nahradit i ty nejmodernější přístroje.

Říká se, že 20% rybářů chytí 80% všech ryb. A to nejen v dlouhodobém, ale i v krátkodobém horizontu. Tedy pokud vyrazí k vodě na 1 den 100 rybářů, tak 20 z nich realizuje 80% všech úlovků. Ostatních 80 rybářů se podělí o ten zbytek. Čím to je? Samozřejmě je možné tvrdit, že ti úspěšní mají štěstí, lepší vybavení atp. Já tvrdím, že úspěšní rybáři jednoduše chytají tam, kde ryby aktuálně jsou.

Je to právě schopnost lépe předpovídat, kde se pravděpodobně budou ryby držet v daném okamžiku, která odlišuje úspěšné rybáře od těch, kteří skončí bez úlovku.

Problém neúspěšných rybářů není, jak chytat nebo kdy chytat, ale kde chytat. Řada z nich totiž uvažuje podle logiky: všechny ryby žijí ve vodě, tedy kdykoli chytám ve vodě, tak existuje šance že chytím rybu. Tato logika je ale zhruba stejná, jako že všichni lidé žijí na zemi, tedy na každém kousku země mohu potkat člověka. Všichni víme, že tomu tak není – spousta oblastí není vůbec obydlena, na poušti moc lidí nepotkáte a ti, kteří tam žijí se shlukují v oázách. A podobně je tomu i u ryb.
Začněte přemýšlet o vodě jako o poušti, pak o tom, kde by asi tak mohly být oázy a pak o tom, kde by mohly být ryby.

Ryby nejsou zrovna moc inteligentní tvorové a tento nedostatek inteligence znamená, že jejich život probíhá v celkem jednoduchých mantinelech. Obecně platí, že ryba potřebuje pouze 3 věci aby přežila: jídlo, úkryt a prostředí, které vyhovuje její fyziologii.

  • Jídlo musí být v dostatečném množství a blízkosti, která zajišťuje, že na hledání potravy se použije méně energie než kolik ryba z potravy získá.
  • Úkryt musí být dostatečně blízko ke zdroji potravy pro zajištění bezpečnosti před predátory
  • Prostředí jako je teplota vody, okysličení, průtok vody, atd. jsou specifické charakteristiky pro určité druhy

Většina ryb tedy sleduje určitý specifický soubor podmínek, které jim vyhovují a zajišťují jejich „životní standard“. Najděte tedy optimální prostředí pro váš cílový druh a budete rázem mezi těmi 20% a kdo by o to nestál?

Jak na to?

Když se dnes posadíte do moderního rybářského člunu je celkem pravděpodobné, že se budete cítit spíš jako byste pilotovali vesmírnou loď než člun. Čeká vás tam minimálně jeden (ale pravděpodobně více) monitorů zobrazujících strukturu a hloubku dna, teplotu vody a především výskyt ryb v dané lokalitě. Znám řadu rybářů, kteří – byť nechtě – přiznávají, že by pravděpodobně nic nechytili, pokud by si ryby nejdříve nevyhledali pomocí svých lokátorů. Stále častěji slýchám větu: „A jak bych (bez echolotu) jako věděl, kde ryby jsou?“.

Je samozřejmé, že všechno jde ruku v ruce s dobou, která je rychlá, uspěchaná a na člověka jako jedince klade větší a větší nároky. Co potom na rybáře, který se k tomu všemu snaží stihnout i svůj milovaný koníček. I my jsme orientovaní na výkon a proto většina rybářů, kteří dorazí k vodě, jednoduše potřebuje být efektivní. Chtějí mít radost z úlovku, ale většinou nemají čas navštěvovat revíry několikrát týdně a pozorovat, jak a co se ve vodě a kolem ní děje.

Aby nedošlo k omylu, nejsem žádný zvláštní odpůrce echolotů a lokátorů – sám jeden obyčejný mám a čas od času ho používám (více v článku zde). Rád bych ale tímto článkem připomenul, že jsme skutečně chytali ryby i před tím než to na břehu vypadalo jako na můstku lodi Enterprise. Chytali jsme ryby, vyhrávali jsme turnaje a dokonce jsme si to i dost užívali. Akorát jsme se prostě museli spoléhat sami na sebe a na několik věcí, které si člověk nikde nekoupí – intuici, schopnost pozorovat a samozřejmě zkušenosti a znalosti.

Takže pokud jste tradicionalista, šetříte nebo prostě jen už máte dost sledování obrazovek namísto rybaření, tak tenhle článek je určen přímo vám – odhalujeme „tajemství“ jak najít ryby i bez elektroniky.

Používejte hlavu

Prvním krokem k nalezení místa, kde se zdržují ryby, je rozumět tomu, co ryby dělají a to nevyžaduje zapnout nic jiného než vaši hlavu. Hodí se také alespoň základní znalost biologie ryb. Zamyslete se nad ročním obdobím, denní dobou, přemýšlejte o typu a zbarvení vody v daném místě, o počasí a o tom, co asi v těchto podmínkách ryby budou dělat, případně co dělaly, pokud jste na podobné podmínky a místo narazili v minulosti. Zda se ve stejném období nebo za podobných podmínek ryby zdržovaly spíše na mělkých lavicích, nebo naopak hledaly úkryt v hlubší tmavší vodě. Zkoušejte revír navštěvovat v rozdílných denních dobách, sezónách a podmínkách, abyste o něm zjistili co nejvíce.

Například: Máte v plánu chytat v hluboké, stojaté vodě (nádrž nebo rybník) v turisticky atraktivní oblasti. Léto je již v plném proudu a počasí bylo poslední dny celkem stabilní. Kde ryby najít? Léto znamená teplou vodu, a protože jste v atraktivní lokalitě, budou tam zákonitě různá přístaviště, mola nebo kotviště rybářských lodí.
Dobrým herním plánem může být vyrazit k vodě brzo ráno (vyhnout se tak rekreantům) a zaměřit se na přístaviště a přilehlá hlubší místa. V pokročilejším dopoledni, budou ryby používat tyto oblasti jako zdroj stínu a ty dravé jako místa odkud mohou zaútočit ze zálohy na ty ryby, které se pohybují z jedné části vodní plochy do druhé.

Otevřete oči

Další kousek vybavení, které všichni máme a které nepotřebuje ani wi-fi připojení ani napájecí kabel, jsou naše oči. Poskytují nám všechny druhy dat každý den a pomůžou vám chytit více ryb. Když je navíc budete používat, v kombinaci s polarizačními brýlemi, aby vám neunikl žádný detail, je to nástroj k nezaplacení. Věnujte zvláštní pozornost tomu, co vidíte, zatímco jste u vody, je to skvělý způsob, jak zvýšit vaše šance na úspěch. Když už k vodě vyrážíte, uděláte si čas po práci na úkor rodiny nebo jiných činností, snažte se veškerý čas využít na maximum a to i v oblasti zjišťování a pozorování. I když se třeba jeden den nezadaří a skončíte svou vycházku bez úlovku, můžete načerpat obrovské množství informací pro další výpravy.

Například: Pokud v dálce vidíte vyskakující malé rybky tak je pravděpodobné, že je něco rozrušilo. Pokud vidíte ptáky, kteří se houfují nad vodou, zřejmě se tam děje něco zajímavého a možná byste se na to mohli zaměřit i vy. Pokud uvidíte hejno drobných ryb určitého druhu, jak plave kolem, možná že je dobrý nápad vyměnit nástrahu a snažit se je napodobit. Dívejte se kolem sebe, učte se a přizpůsobujte.

Buďte aktivní

Vytvoříte-li si herní plán a budete jej následovat, budete-li pozorovat věci kolem sebe a přizpůsobovat jim svou taktiku – pravděpodobně se dočkáte úlovku. Ale co se stane, když už jste udělali všechno a stále ani ťuk?!
Co s vaší strategií?

Změňte ji!

Nebojte se kompletně změnit to, co jste do teď dělali, když to nefunguje. Jelikož nemáte elektroniku, která by vám ukázala, jestli ryby ve vaší lokalitě jsou nebo ne, musíte být schopni svou taktiku změnit. Zvláště v případech kdy vám ta zvolená opravdu nefunguje, se sázka na změnu vyplácí i proto, že horší už to jednoduše z pohledu úlovků v danou chvíli být nemůže. Nebojte se tedy kompletně překopat taktiku, se kterou jste k vodě původně přišli. I to je totiž známkou dobrého rybáře – dokáže se vždy přizpůsobit daným podmínkám tak, aby byl úspěšný.

Rád bych poskytl prostor i vám, co tenhle článek čtete. Věřím, že každý z vás má své zaručené tipy, jak ve svých oblíbených nebo i nových lokalitách ryby vyhledáváte, jaké ukazatele používáte, jak vodu čtete a jak se v určitých situacích a podmínkách přizpůsobujete. Neváhejte se s námi o své zkušenosti podělit v komentářích pod článkem.

0 Comments

  1. Unknown 11. 9. 2016

    parádní článek díky

    Odpovědět
  2. JANA PÍSŘÍKOVÁ 24. 5. 2017

    A já se stala rybářkou dnes…. Oficiálně ? Máte krásné stránky a ty fotky jsou super ?

    Odpovědět

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *