LOADING

Type to search

Letní kapři v tropickém vedru

Honza doporučuje Od vody Plavaná

Letní kapři v tropickém vedru

Share

Je poslední srpnové pondělí a teploty se opět (po krátké pauze) šplhají ke 35° C. Vody v korytech řek nepřibylo, protože vlastně ani nemělo z čeho, už si ani nevzpomínám, kdy nám tu spadlo více než jen pár kapek. Ale známe to všichni – ať je horko nebo zima a mráz tak lovecká vášeň jednoduše neutuchá. Navíc mě k vodě táhne i to, že chci otestovat nový matchový prut Shimano Super Ultegra – 4,2 m dlouhý a extrémně lehký kus.
Vydávám se tentokrát na mně poměrně neznámý revír v Jižních Čechách nedaleko Vodňan. Z doslechu ale vím, že kaprům se tu celkem dobře daří. Mám asi 4 hodiny času, tak snad se vše vydaří podle plánu. První úspěch zaznamenávám hned na úvod, kdy se mi podaří vytáhnout s sebou svého otce (ač sám nerybář je to výtečný rybářský společník). Vydávám se na poměrně rozlehlou vodní plochu s hloubkou od 30 cm do 4 m.
Krátce po páté hodině přijíždíme k vodě a zjišťujeme, že je tu celkem plno. Podobný nápad jako my mělo mnoho dalších. Nevím jak vy, ale nemám moc rád početnou rybářskou společnost, kdy si na svém lovném místě připadám jako na závodech a tak volím raději rozsáhlou mělčinu asi 15 minut chůze daleko. Cesta není úplně jednoduchá, vhod nám přijde i srp (ano, vzal jsem s sebou i srp, pro všechny případy). Nicméně odměnou nám je mimo soukromí velmi pěkný kus hladiny.
V rychlosti vybaluji vše důležité a zjišťuji hloubku a skladbu dna. Mám před sebou plochu s bahnitým dnem o hloubce asi 30 – 100 cm. Tomu zkusím přizpůsobit všechno, co půjde.
 
 
 
Krmení
 

Cílovou rybou je kapr, takže volím hrubé krmení s příměsí rybích mouček. Rozdělávám si jen kilovku v suchém stavu a dostávám zhruba 2,5 – 3 litry vlhké směsi. Další velmi důležitou součástí jsou další 2 litry mixu kukuřice, uvařených krup a řepky, která byla spařena v horké vodě. Vnadění tedy připraveno.

Není úplně těžké vybrat nástrahu na háček. Dnes volím kroupy ze zákrmu, kukuřici (jednoznačně nejvoňavější a nejsladší je Bonduelle gold, takže kaprům dopřávám lepší než sám sobě). Pro jistotu mám s sebou i 1 dcl masných červů a stejné množství hnojky z vlastní „farmy“. Pokud všechno selže, tak mám v kapse ještě rohlík. Když ho nesní ryby, dám si ho aspoň k svačině.

Chystám se chytat na odhoz s anglickým splávkem, takže střílím prakemna první zákrm asi 10 koulí krmení smíchaného s partiklem do vzdálenosti cca 20 m. Jak během chvíle zjistím byla to zásadní chyba, ale popořadě… Ryby se ukazují všude, takže zkouším založit ještě jedno krmné místo. Rukou naházím jen lehce zmačknuté krmení a pár hrstí asi 3 m od břehu, kde je hloubka kolem 40 cm. Stačí si nasadit polarizační brýle a rázem místo odlesků hladiny vidím jasně pohyb ryb všude po hladině přede mnou.

Montáž

K samotnému lovu mám připravený zmíněný matchový prut, s kmenovým matchovým potápivým vlascem 16 mm a koncovým asi 30 cm dlouhým návazcem ze 14 mm silonu.
Montáž je jednoduchá – na T-obratlíku je připevněn předvážený angličák (od Cralussa) s hmotností uvnitř těla splávku a to 12 g. Pod ním je jeden malý záběrový brok a hned pod ním klasický obratlík a  návazec zakončený háčkem velikosti 10. Celá sestava mi funguje skvěle, příliš se nemotá a už několikrát se mi bezvadně osvědčila.
První pokusy posílám do vzdálenosti 20 m od břehu, do hloubky 1 m. Dávám si záležet abych sestavu vždy těsně před dopadem na hladinu přibrzdil, aby se vše vyrovnalo a do vody dopadlo tak, jak potřebuji a nezamotalo se. Krmné místo o několik metrů přehazuji a v rámci potopení celé délky vlasce mezi wagglerem a špičkou prutu dotahuji na potřebnou vzdálenost.
O to, jak si označuji lovnou vzdálenost se s vámi podělím v jednom z dalších Návodů.

Jdeme na to…

Ze začátku není aktivita ryb nijak valná. Chytám pouze pár cejnů a plotic. Že by kapři takovou hostinu přešli bez špetky zájmu? To se mi nezdá. Asi po hodině lovu zkouším vyměnit waggler za mnohem menší a pokládám půlku zrnka kukuřice společně s červeným masňákem 3 m od břehu kousek před špičku prutu. Nástraha neleží na dně ani 20 vteřin když přichází lehké potažení a vzápětí, jak to známe, nekompromisní jízda.

Zvedám prut, přiseknu a následuje neskutečné rodeo. Kapr vystřelí z krmného místa v blízkosti břehu daleko na volnou vodu. Prut se ohýbá až k navijáku a brzda zpívá stále stejnou písničku. Na jemném prutu je cítit každý výpad ryby stokrát lépe a tak si souboj vážně užívám. Po chvíli přetahování přivádím do podběráku pěkného podsaditého lysce. Odhadem má přes 2 kg.  Trochu se s ním pomazlím a pouštím ho zase zpátky.


 

Po hodině chytání je tedy skóre pár cejnů, plotic a kapr! Těším se, co mi ryby připraví za pokračování. Vy se na podrobnosti můžete těšit v pokračování tohoto článku.

Tags:

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *