LOADING

Type to search

Dravci Honza doporučuje Od vody

Lipno – pětkrát dole jednou nahoře.

Honza
Share

Není to dlouho, co jsme se s Tomem domluvili a vyrazili několikrát po sobě na pár dní na České moře. Počasí bylo hodně proměnlivé a převážně poprchalo, naštěstí příliš nefoukalo. Víme, že se zde občas podmínky mění téměř z minuty na minutu. Jenomže ta šumavská příroda, ta má své kouzlo ať je jakkoli a proto nikdy neodoláme a když máme čas rádi vyrazíme. Jak jsme si zachytali? To vše níže včetně fotogalerie.

Jako obvykle jsme vyměnili auta, vzali to s přívěsem s lodí , kajak jsem tentokrát nechal doma a v podvečer jsme byli na místě. O zázemí nebyla nouze a navíc zde byl kamarád Mirek na dovolené a my mohli každý večer společně povečeřet, popovídat a popít. Mirkovi se den před naším příjezdem povedl z kajaku sumec okolo 2 m a to na přívlačový cajk. Veliká paráda! Dopoledne jsme sundali z podvalu loď na vodu, naložili věci a začali hledat, kde bychom zaházeli. Ke všemu jsme se těšili, že vyzkoušíme Tomův nový „příďák“. Během následujícího chytání se nám potvrdilo, že je to s ním nadmíru pohodlné a odpadají veškeré starosti s klasickým kotvením. Na vodě jsme se rozhodli zkoušet především štiky nebo okouny, protože oba rádi chytáme hladinové nástrahy a záběry na ně nemají chybu. Bohužel celý den ježdění a házení nám přinesl pouze pár ryb a když píši pár myslím to doslova. Lipno nám ukázalo, že zde nic není jednoduchá dávačka.

Druhý den jsme s dalším odhodláním a energií zkoušeli nová a nová místa, ale úspěchem bylo pouze pár náhodných ryb. Museli jsme jít vše rozdýchat do lesa na houby, alespoň tam se nám zadařilo, na krajích jsme našli kozáky, křemenáče a několik hřibů. Další rybářské fiasko už jsme riskovat nechtěli a proto jsme přesedlali na hledání candátů a okounů v jiných partiích přehrady. Prvních pár hodin se nám příliš nedařilo, ale se změnou počasí se ryby přece jen rozhýbaly a České moře nám vše vynahradilo. Během 3 hodin jsme se dostali na několik pěkných candátů a počet záběrů nás až překvapil. byli jsme rádi, že jsme si konečně zabojovali s lepšími rybami a že jsme měli co vyfotit. Protože to je to jediné co si většinou od vody odnášíme. Bohužel cestou zpět nám zkazilo náladu a dobrý pocit několik rybičkářů, kteří jsou schopni do nekonečna využívat možnosti na rybku chytat a odnášet candáty ve velkém množství od vody pryč. I oni zaznamenali, že se počet ryb a velikost zhoršují, nicméně chtíč je žene stále se pro ryby vracet a hlavně minimum jich pustit zpět.

Lipno v posledních letech utrpělo, na rybách a jejich velikosti se vše hodně podepsalo, sportovně si zarybařit s umělými nástrahami a být úspěšný žádá hodiny a hodiny hledání a házení a i tak se povětšinou dočkáváme záběru pouze od malých ryb. Je to smutné, ale je to tak, bohužel velká ochota situaci řešit zatím vidět není i když po ní mnohé hlasy volají. Snad se do budoucna nebudeme na Lipno jezdit pouze kochat krásnou přírodou. 

V dalších týdnech jsem se vypravili na Šumavu znovu ještě několikrát pod článkem je možné vidět , že se zde ryby stále najít dají, ale stojí to hodiny a hodiny času a úspěch rozhodně nespadne sám do klína. Nemít na lodi dobrého parťáka, myslím, že by to valná většina rybářů nerozdýchala a odjížděla s nepořízenou. My naštěstí máme trpělivost a odhodlání a i přes bolavá záda se nevzdáváme jentak. Hledání nás zavedlo i na místa, na kterých jsme dříve chytat vůbec nezkoušeli a nejednou nás překvapila. Našli jsme i pěkné boleny, super sportovní ryby. Jen se nechce věřit, že byla doba, kdy se boleni museli na Lipně brát kvůli tomu, že jich bylo příliš. Momentálně to na jejich populaci také vidět není. Ale hovořím jen pohledem sportovního rybáře, který sem zavítá několikrát do roka a má tuto lokalitu rád.

Tags:

2 Comments

 1. Mírek 9. 10. 2019

  Hezky jsi to Jeníku sepsal, je to tak. A i pěkný fotky. Nejhezčí je to selfíčko s tím mongolem za veslama. Je na to ten kluk zvyklej a nejvíc mu to takto sluší… :-))))

  Odpovědět
 2. Honza
  Honza 13. 11. 2019

  Děkuju , to víš někdo tu černou práci udělat musel

  Odpovědět

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *