LOADING

Type to search

Podzimní dravci na Vltavě

Dravci Od vody

Podzimní dravci na Vltavě

Share

Podzim je v plném proudu a žádný rybář teď asi nezahálí. Ani já ne. Před pár dny jsem opět vyrazil se svým rybářským kolegou a častým ‚sparing partnerem‘ Jirkou na přívlač, na dravce. Tentokrát jsme se rozhodli pro řeku Vltavu a vyrazili proto už v časných ranních hodinách.

Hned na první pohled nás velmi nepříjemné překvapil nízký stav vody v místě, které jsme si vybrali. Abychom zavadili o větší ryby, candáty nebo pořádné okouny, budeme tedy muset hledat buď místa s výraznými překážkami, nebo například prohlubně.

Začínáme ale v mělkých vodách a zde se drží spíše boleni, kteří lovili drobné rybky. I mezi nimi ale překvapivě stáli menší okouni a sem tam i nějaký ten candát. Candáty jsme ráno chytali na výrazné nástrahy. Druh nástrahy vůbec nehrál roli. Důležitá ale byla barva!

Nastrahy.cz a Chyť a pusť

Muselo se jednat o výraznou fluo-zelenou nebo žlutou. Na tyto nástrahy brali candáti zcela nekompromisně – přicházely pravidelné, velké a rychlé výpady.

Okolo 11. hodiny pak jako když utne. Ryby přestaly úplně reagovat a nastala totální ignorace našich nástrah. Museli jsme tedy zvolit novou taktiku a strategii lovu. Zvolili jsme menší nástrahy a namísto výrazných žlutých a zelených barev jsme tentokrát vybírali spíše přírodní barvy jako hnědou, šedou, bílou. Přizpůsobili jsme samozřejmě i velikost háčků. Nástrahy jsme nyní navíc vláčeli pomaleji, aby byly záběry spolehlivější. Úspěch se dostavil celkem rychle. Zase začaly přicházet záběry od candátů a ti zároveň měli již čím dál zajímavější rozměry. Stačilo nahodit a během pár chvilek jsme tahali rybu z vody. Rychlé záběry přicházely i od jiných druhů ryb, především bolenů.

Po nějaké době takového chytání ale i zde větší ryby přestaly reagovat. Rozhodli jsme se tedy zaměřit svou pozornost na okouny, kterých bylo evidentně v okolí celkem dost. Nebylo potřeba ani nijak výrazně měnit nástrahy, stačilo jen odlehčit jigové hlavičky ze 3 na 2 gramy – abychom nástrahy tolik netrhali. Hned po pár hodech přišly první záběry. Postupně se objevili i krásní, trofejní okouni o velikosti až 40 cm. Se svými prudkými, agresivními nárazy do špiček prutů nám připravili pár skvělých adrenalinových chvilek. Řeklo by se ‚obyčejná‘, nijak zvlášť vzácná ryba, přesto vždy když vytáhnu z vody větší exemplář, navíc po souboji se vztyčenou hřbetní ploutví žasnu nad tím, o jak krásnou rybu vlastně jde.

 

Když jsme postupně prošli všechna místa, která jsme chtěli, rozhodli jsme se ještě přemístit kousek dál na jiný revír a jinou vodu. Šlo o zajímavé místo s velkým množstvím překážek okolo břehů. Candáta jsme se sice nedočkali, ale i tady jsme vytáhli pár okounů ve velikostech mezi 18-30 cm. Skvěle jsme si zachytali, rozhodně to nebyla nuda a doufám, že se příště zase podobně zadaří.

3 Comments

  1. Karel Beránek 10. 11. 2015

    Ahoj, chtěl bych se zeptat na ten použitej proutek… Jakou má akci/tvrdost a jak dlouhej používáš na tento způsob lovu? Plánuju si taky pořídit, tak bych se třeba nechal inspirovat 🙂 Jinak super článek, díky a Petrův zdarec! K.

    Odpovědět
  2. Jarda 10. 11. 2015

    Ahoj, prut má 220 cm 1-5g, vyhovuje mi ve všech ohledech, je karbonovej a má rychlou akci a jelikož chodim předevšim na vláčku se smáčky, nymfami a menšími woblery je naprosto perfektní, myslim, že v odkazu pod článkem ho najdeš v nějakym shopu i s podrobnym popisem.

    Odpovědět
  3. Karel Beránek 11. 11. 2015

    Super, díky moc za info… Právě jsem to v popisu nenašel,takže děkuju… 🙂 Ať se daří…! K.

    Odpovědět

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *