LOADING

Type to search

Ostatní

Rybářův rok – rybaření v zimě

Honza
Share

Začátek roku je pro většinu rybářů trochu zvláštní období a rybaření v zimě je tak trochu samostatná disciplína. S koncem roku nám v mimopstruhových revírech skončila i možnost lovu dravých ryb a řadě z nás tedy nastává něco jako nucená přestávka. Všichni s ní ale dopředu počítáme a plánujeme si na zimu i další aktivity. Ačkoli k vodě tedy nebudeme vyrážet tak často, neznamená to, že rybaření v zimě není možné a nebo, že se budeme nudit. V zimě totiž máme my všichni rybáři řadu povinností, které musíme splnit. A řada rybářských akcí a činností je spojena právě se zimou.

Povolenky a příspěvky

Nezapomněli jste odevzdat povolenku? Povinností každého člena ČRS, který měl na daný kalendářní rok (2018) vystavenou povolenku k lovu ryb, je odevzdat její řádně vyplněný II. oddíl (úlovkový lístek) do 15 dnů po skončení platnosti jejímu výdejci. Držitelé ročních MP povolenek na rok 2018 byli tudíž povinni povolenku odevzdat do 15. ledna. Pstruhové povolenky se odevzdávaly už k 15.12.

Zároveň pokud jste velcí nadšenci, můžete si rovnou zakoupit povolenku novou. Prodej začíná hned po Novém roce a ceny se pohybují zhruba ve stejných hladinách, jako tomu bylo loni. Územní mimopstruhové povolenky stojí od 1 100,- do 1 600, celosvazová povolenka 2 200,- a celorepubliková „superpovolenka“ (ČRS+MRS) 3 250,-. Pstruhové povolenky jsou pak vždy o cca 100,- dražší. Detailní rozpis cen povolenek najdete tady.

Se začátkem nové sezóny je také potřeba připravit se na platbu ročního členského příspěvku vaší Místní organizaci. Letos se jedná o 500,- (mládež 200,- a děti 100,-). V případě, že člen neuhradí členský příspěvek do závazného termínu (tj. do konce dubna), je pak povinen znovu uhradit zápisné do dané Místní organizace.

Připravte se také na to, že od 1.1.2019 začaly platit některé změny rybářského řádu. Mimo jiné je povinné mít s sebou u vody podběrák, je stanovena nejmenší lovná míra okouna (ve většině revírů) a je zakázán lov na srkačku. Detailní seznam změn i s komentářem najdete tady.

Rybaření v zimě – kam na ryby?

My příznivci aktivních rybolovných technik (lov přívlačí nebo na umělou mušku) máme co se týče rybaření v zimě smůlu. Můžeme se věnovat tak možná údržbě náčiní – viz níže. Natěšení se k vodě vrátíme zase až 16.6. (na pstruhovkách v půlce dubna). Nově mají v tomto zimním období trochu protažené obličeje i příznivci muškaření, kteří vyráželi na MP vody na bílou rybu. Nový rybářský řád totiž toto zakazuje – více také tady.

Je ale možné se dál věnovat jiným technikám, jako je třeba plavaná nebo zimní feeder.

Plavaná

Spláveček, dlouhý prut a kousek rohlíku odjakživa patří do mých zimních rybářských vzpomínek a aktivní ryba, jako třeba tloušť, je i v zimě skvělým soupeřem a rybou, která vám rybaření v zimě dokáže změnit v zážitek.

V posledních letech jsou zimy poměrně mírné a tak se s takovou lehkou plavanou dají u vody zažít příjemné chvíle. Uvidíme, jaká zima nás čeká letos. Aktuálně se totiž hovoří o zimě desetiletí a na řadě míst leží rekordní sněhová nadílka. Necháme se překvapit. 

Když vyrazíte na nějaký ne moc vzdálený revír, tak efektivně využijete krátké dny. Perfektně si zachytáte v místě s větším proudem, kde se trocha ledu objevuje jenom kousek u břehu ale dál krusta nezasahuje.

Další variantou pro rybaření v zimě jsou například přehrady. Já to kupříkladu nemám daleko na Orlík a pásma pod přehradami, kde dochází k vypouštění vody nezamrzají a mají celkem stálou teplotu.

Rybáře potkávám i ve městech, kde jsou ryby zvyklé na to, že jim občasný kolemjdoucí sem tam nadrobí rohlík z mostu. Je tak možné narazit na hejna u mostních pilířů apod. Stejně tak můžete mrknout na místa, kde děti krmí kachny nebo labutě, ryby jsou a zbytky pečiva zvyklé a tak mohou být tyhle lokality celkem nadějné. Také místa kde ústí do řeky kanalizace a různé jiné roury neidentifikovatelného původu z provozů budou mít v zimě úspěch. Ryby se sem stahují za trochu teplejší vodou a vy se sem za nimi můžete vydat. Zima je obecně na urbanfishing ideální období, protože vás nebudou tak obtěžovat skupinky přihlížejících a ačkoli vám možná bude chladněji, tak budete mít na chytání klid.

Zimní feeder

Feeder je v zimním období společně s plavanou jednou z neúčinnějších metod lovu. Můžeme s ním lovit v chladné vodě všechny známé druhy ryb, které jsou v danou dobu alespoň trochu aktivní. V zimních měsících je spojení feederu a navijáku s pletenou šňůrou dokonalým nástrojem k detekci opatrných a jemných záběrů od zpomalených ryb v chladné vodě. Z pletenek nedám dopustit na Daiwu J-Braid 8 nebo Preston Absolute Feeder. Pro rybaření v zimě s feederem v zásadě vlasec ani nepoužívám pokud není opravdu hodně pod nulou a šňůra nenasakuje vodu. V tomto případě by hrozila destrukce oček a špičky. používám především malá krmítka o malém objemu, v delších intervalech a naplněná kvalitní ostrou směsí doplněnou o trochu živé složky. Zkuste třeba Browning Champions Choice Black Magic nebo Lorpio Plotice černá. Na krátké vycházky v tomto období, kdy člověk stejně u vody o moc více než 3 hodiny nevydrží, je to osvědčená taktika, jak docílit alespoň nějaké radosti a úspěchu.

Lov na dírkách

Rybolov na dírkách je v naší zemi stále oblíbenější technikou pro rybaření v zimě. Rozšířil se ze severských zemí a rychle se etabloval jako jedna ze zimních rybářských radovánek. S rostoucím zájmem rybářů o lov na ledu stoupá také počet revírů, které lov na dírkách provozují a to jak soukromých tak už i svazových. Nejčastěji se na dírkách chytají lososovité ryby pstruh duhový a siven. Z ledu se dají chytat také dravci jako štiky, okouni, jeseteři, bílá ryba jako je cejn a plotice, nebo dokonce kapři. Máte vy nějaký tip, na zajímavý revír, kde tuhle techniku vyzkoušet?

Revize vybavení a nákupy

Mnoho z nás se věnuje i revizi svého vybavení, obměně stávajícího a nákupu nového, případně servisu některých částí. Na místě je čištění a mazání navijáků, které celý rok dostávají zabrat a odvádí tvrdou práci. Pokud máte své vlastní tipy jak na servis navijáků a co používáte jako mazadlo a podobně, napište nám zprávu do komentářů. Budeme rádi za vaše zkušenosti. Na místě je i výměna vlasce nebo pletenky, pokud víte, že už má něco za sebou. Podrobný návod, s našimi tipy najdete tady.

I pruty si vyčištění a kontrolu blanku zaslouží. Ať už korkové, či jiné rukojeti by měly projít potřebnou očistou, abychom se na nich i na jaře nesetkali se zbytky krmení, hlíny a dalších nečistot.

Veletrhy

Na přelomu zimy a jara se také konají hlavní rybářské veletrhy. Nikdy není od věci se trochu porozhlédnout po novinkách, obohatit své dosavadní znalosti, zjistit jaké trendy pro novou sezónu se zase objevily. Kromě rozšíření obzorů pak samozřejmě na veletrzích můžeme obohatit svou (přiznejme si, že už tak dost rozsáhlou) sbírku rybářského vybavení.

Možnost osahat si na jednom místě vybavení od spousty výrobců je pro mě opravdu velkým plusem a příliš často se neopakuje. U většiny prodejců a vystavovatelů navíc působí lidé, kteří rádi v dané věci poradí a konzultují s vámi veškeré vaše dotazy. Já beru návštěvu veletrhů jako takovou příjemnou zimní tradici.

Nejzajímavější podle mě v roce 2019 budou:

FOR FISHING 2019

KDY: Čtvrtek 14.02.2019 – Neděle 17.02.2019
KDE: PVA Expo Praha
VSTUPNÉ: 165 Kč v předprodeji (od 14.2. pak 200 Kč). Děti do 140 cm a ZTP zdarma, parkovné na celý den za 150 Kč.

Jubilejní 10. ročník největšího českého rybářského veletrhu. Najdete zde vybavení pro všechny druhy rybaření, od kaprařiny přes feeder až po muškaření. Každoročně je zde připraven i bohatý doprovodný program, prezentace, přednášky, soutěže a také možnost vyzkoušet si zbrusu nové návnady v obřím akváriu. Pro milovníky přívlače skvělé! Jak vypadalo akvárium loni – mrkněte níže.

FISHING SHOW 2019

KDY: 1.3.2019 – 3.3.2019
KDE: EXPO CENTER Trenčín (Slovensko)
VSTUPNÉ: 5 €. Děti do 6 let, studenti, důchodci nad 60 let a ZTP zdarma. Parkovné zdarma (hlídané parkoviště za 4 € na den). Web akce.

Sice “zahraniční” akce, ale pro mnoho rybářů lépe dostupná než ta pražská. Letos jde již o 14. ročník a v posledním roce prošla výstava velkou proměnou a stala se z ní jedna z akcí, kde byste neměli chybět. Kromě více než 80 vystavovatelů je i zde připraven doprovodný program a odborné přednášky od rybářských osobností ze Slovenska, ČR i ze zahraničí. Letos se zúčastní třeba mistři světa v přívlači Lukáš Hollý, Peter Horňák s Martina Forbak.

Nechybí ani představení nových trendů ve sportovním rybolovu s akcentem hlavně na kaprařinu a lov dravců. I zde se můžete těšit na velký bazén a akční produktové prezentace.

Určitě se nebojte a vyrazte na prodloužený víkend na Slovensko. Ubytko můžete případně vybírat tady. Ceny jsou zatím příznivé, ale jak se bude akce blížit, ještě porostou.

RYBOMANIA 2018

KDY: 1.2.2019 – 3.2.2019 (pátek je VIP den pro navozování byznys kontaktů, víkend pro veřejnost)
KDE: Poznaň (Polsko)
VSTUPNÉ: jednodenní (sobota nebo neděle) 18 zł, VIP (pátek) 100 zł. Parkovné 4 zł na hodinu. Web akce.

Jeden z největších rybářských veletrhů v Evropě se letos uskuteční v polské Poznani. Tady skutečně seženete vše, na co si vzpomenete a i to, co jste ani nevěděli, že existuje. Připraveny jsou prezentace více než 250 vystavovatelů. Potkávají se tu nadšenci z celé střední Evropy. Nechybí přednášky a pro praktické zkoušky přímo na vodní hladině bude připraveno hned několik vodních nádrží. Speciální program je zaměřen i na mladé a začínající rybáře, kteří se zde mohou naučit mnoho nového a děti si osvojí první rybářské dovednosti.

Poznaň je sice už trochu dál (z Prahy asi 450 km), nicméně když pojedete ve více lidech a vystřídáte se, tak se 5 hodin v autě dá v klidu vydržet. Poznaň je sama o sobě krásná, je to jedno z nejstarších a největších polských měst a stojí rozhodně za výlet. Kde po celém dni složíte hlavu můžete vybírat zde.

Tak co, potkáme se na některém veletrhu? A čemu se v zimě s oblibou věnujete vy?

Tags:

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *