LOADING

Type to search

Honza doporučuje Ostatní

Světové rybářské hry 2019 v Jihoafrické republice

Honza
Share

Světové rybářské hry 2019 neboli Sport Fishing World Games 2019 jsou bezpochyby jedinečnou událostí pro všechny příznivce rybolovu po celém světě. Je to akce, na kterou se sjedou nejlepší rybáři na světě, aby se mezi sebou utkali o ikonické tituly mistrů světa

Tisíce rybářů po celém světě bojují každý rok o to, aby se dostali do svých národních reprezentací a pro mnoho z nich tento sen zůstane jen snem. Těm nejlepším se však může proměnit ve skutečnost a získají tak šanci bojovat o co nejlepší umístění se špičkou ve svém oboru. Pro řadu z nich to bude vrchol jejich kariéry a okamžik, na který budou celý život vzpomínat.

Světové rybářské hry 2019 – o co vlastně jde?

Světové rybářské hry 2019 jsou akcí, v rámci které se v jedné zemi a v jeden čas uskuteční celkem 15 rybářskách mistrovství světa. V jeden termín se tak na jedno místo sjedou skutečně ti nejlepší rybáři z celého světa a utkají se ve svých disciplínách. Možná bychom mohli akci přirovnat třeba k takové rybářské olympiádě.

Letos jde o již čtvrté pokračování této jedinečné události. Uskuteční se v termínu od 10. do 15. února 2019 v Jihoafrické republice. Zahajovací ceremoniál proběhne v sobotu, 9. února v Johannesburgu.

Jaká mistrovství světa se na hrách uskuteční aneb o jaké rybolovné techniky půjde? Uvádíme originální (anglické) názvy s českým ekvivalentem, případně popisem a dalšími informacemi a detaily k mistrovství.

Big game fishing

Rybolov na otevřeném moři zaměřený na velké druhy ryb, jako je například tuňák, mečoun, marlin, makrela a další. Mistrovství se uskuteční v národním parku Sodwana Bay na severovýchodě země, na pobřeží provincie KwaZulu-Natal.

Tato lokalita je jednoznačně jednou z těch nejkrásnějších, kam se účastníci Světových rybářských her dostanou. Kilometry nedotčených pláží omývané teplými vodami Indického oceánu budou lákat i k jiným aktivitám, než jen k rybolovu. Ale i z pohledu rybářského se jedná o skvělé místo. Dno klesá do velké hloubky už pár kilometrů od pobřeží, nachází se zde velké množství kaňonů a mořských útesů, včetně korálových útesů, vše dohromady láká skutečně velké množství ryb. Hlavní rybářská sezóna je tady od listopadu do května, ale ideální topografie umožňuje pestrý lov po celý rok. Právě proto se zde pravidelně konají různé rybářské závody a soutěže.

Black bass fishing

Black bass neboli Okounek černý je sladkovodní ryba, se kterou se u nás nesetkáte. Když už, tak jen úplnou náhodou. Je to bojovná, dravá ryba dorůstající do velikosti kolem 40 cm. Na svou velikost jde však o opravdu velkého bojovníka. Asi 25 cm dlouhý black bass se může bránit stejně, jako 40cm kapr. Tato ryba je mezi rybáři oblíbená hlavně v USA a Kanadě, ale také právě v Jižní Africe, kde se vyskytuje v řekách i jezerech.

Jihoafrické mistrovství se bude konat na řece Vaal (třetí největší řece Jihoafrické republiky) u města Vanderbijlpark. Toto město je něco jako taková menší Ostrava, středisko hutního průmyslu v zemi. Zázemí pro rybáře je tu však perfektní. V roce 2017 se zde s velkým úspěchem konalo i samostatné mistrovství světa v dané disciplíně, tedy World Black Bass Championship. V oblasti Vanderbijlparku se nachází asi 50 km úsek, ve kterém je řeka skvěle zarybněná a má celoročně dostatek vody. Hloubka se pohybuje od 1 do 7 metrů. Právě zde se o titul mistra utká celkem 83 přihlášených borců.

Carnivorous / predators from boat fishing

Lov dravců přívlačí z lodi. Mistrovství se bude konat na přehradě Loskop, která se nachází na hranici provincí Mpumalanga a Limpopo na východě země. Na přesnou polohu mrkněte tady. Přehrada byla postavena v roce 1939 a poté rekonstruována na konci 70. let. Chytání bude pro účastníky zajímavé mj. i tím, že v této oblasti žije i řada unikátních, lokálních druhů, se kterými nemají rybáři možnost se setkat skoro nikde jinde. Cílovou rybou budou kromě již výše zmíněného okounka černého ještě také tlamoun mosambický, parma velkotlamá, tilápie rendalli a další druhy. V této disciplíně bude o titul soutěžit i čtyři čeští borci. Budeme tedy jejich výkony pozorně sledovat a na dálku fandit.

Carp fishing

Lov kaprovitých ryb. Netřeba představovat. Mistrovství se uskuteční v rezervaci u přehrady Bloemhof Dam – Bamboesspruit na severozápadě země. Přehrada Bloemhof Dam je jednou z největších přehrad v Jižní Africe, pokrývající území kolem 25 000 ha a dosahující více než 100 km proti proudu přehradní hráze. Přehrada je napájena již výše zmíněnou řekou Vaal. Rezervace rozkládající se kolem přehrady se nachází asi 320 km od Johannesburgu. Přesněji tady. Kromě kaprů se na háčku určitě objeví také hadohlavec, parma, amur a další. Tato kategorie má zcela očekávaně nejvyšší počet účastníků, bojovat mezi sebou bude celkem 194 rybářů, škoda že bez české účasti.

Feeder Fishing

Špičky ve feederu se mezi sebou utkají rovněž na přehradě Bloemhof Dam a zaměří se i na stejné cílové ryby jako kapraři. Síly zde změří celkem 120 rybářů z celého světa, včetně několika českých borců. Jakub Šabata bude hájit loňské 7. místo z italského Ostellata. Konkurence ale bude silná, nechybí loňský mistr Felix Scheuermann z Německa ani loni bronzový Rus Alexander Dunaev. Více o loňském mistrovství se dočtete v našem článku tady. Ve feederu má zastoupení i slovenská reprezentace, tešíme se tedy i na tradiční česko-slovenský souboj. Komu se tentokrát povede lépe?

Chytání v JAR je velmi zajímavé a specifické. K favoritům budou patřit bezpochyby i místní borci, kteří mají domácí podmínky výborně načtené a zmáknuté. Při pohledu do minulosti se naší reprezentaci chytání kaprů na této přehradě velmi dařilo a jak tým, tak jednotlivci obsadili velmi dobrá umístění, proto netrpělivě vyhlížíme další úspěch pod africkým sluncem.

Long Casting

Světové rybářské hry 2019 hostí i tuto, trochu zvláštní, disciplínu. Toto mistrovství se zaměřuje na extrémně dlouhé nadhozy a nejde tady o chytání ryb, ale o to nadhodit s daným závažím co nejdále. Je to tedy takový “hod daleký” rybářského světa. Závodník se postaví na místo a s danou vahou se pokusí nadhodit do co největší dálky. Nenahazuje se do vody, ale normálně na louku nebo pole, kde je pak vzdálenost změřena. A že to těmhle borcům opravdu jde, dokazuje i loňské mistrovství světa, kde Argentinec Salvator Bustos stanovil nový FIPS světový rekord v hodu se 150g závažím. Nahodil ho do vzdálenosti 278,11 m. Na rekordní hod se můžete mrknout na videu níže.

Aby účastníci byli ve svých výkonech co nejméně ovlivněni povětrnostními podmínkami, uskuteční se mistrovství v oblasti náhorní plošiny Highveld v lokalitě Bapsfontein, která je známá tím, že tam skoro nefouká. Oblast se nachází poblíž města Pretoria v provincii Gauteng – na mapě tady.

Fly Fishing – Muškaření

Bez muškaření se samozřejmě Světové rybářské hry 2019 neobejdou. Muškařské mistrovství se uskuteční v okolí města Dullstroom v provincii Mpumalanga na severovýchodě země. Soutěž proběhne ve čtyřech kolech po třech hodinách. Jedno kolo bude ze břehu na řece Spekboom poblíž města Lydenburg. Další tři kola pak budou z vody nebo z lodi na přehradách Nooitgedaght, Lochs a Town Dam. Cílovou rybou je pstruh a pstruh duhový.

Muškaři mají štěstí na lokalitu, neboť nedaleko se nachází nová rezervace Kruger National Park. Až tedy rybáře omrzí ryby, tak se mohou vydat na safari mj. za lvy, slony nebo nosorožci.

Coarse / Match fishing

Mistrovství se uskuteční rovněž na řece Vaal, avšak tentokrát v oblasti města Vereeniging. Mistrovství nebude pro rybáře jednoduché, výzvou pro ně budou mj. vcelku specifické druhy ryb žijících v říčním systému Vaal. V této technice jsou vypsány dvě kategorie – mužská a ženská. Po loňském těžkém mistrovství světa, čeká plavačkáře další výzva. Vyladit svou techniku a taktiku tak, aby se co nejlépe adaptovali na jihoafrické podmínky, rybí druhy a vodu, nebude jednoduché. Už brzy zjistíme, které z reprezentací se to povede nejlépe.

Shore fishing

Mořský pobřežní rybolov. V této technice se uskuteční celkem čtyři samostatná mistrovství v kategoriích ženy, muži, senioři a páry (dvojice). Všechna mistrovství se odehrají na západním pobřeží Jižní Afriky ve městě Langebaan asi 140 km od Kapského města. Ve stejné lokalitě se před dvěma lety konalo ženské mistrovství World Ladies Shore Fishing Championship 2017. Cílovou rybou bude třeba mořan příčnopruhý nebo menší druhy žraloků a rejnoků.

Kromě uvedených disciplín budou Světové rybářské hry 2019 v Jihoafrické republice hostit ještě dvě další „vedlejší“ mistrovství. Jde o otevřená mistrovství Jihoafrické republiky.. První bude v disciplíně Freshwater bank fishing – tedy rybaření ve sladké vodě ze břehu (přesný popis zatím neznáme, težko říct, co všechno sem pořadatelé zařadili) a proběhne nedaleko města Oranjeville na přehradě Vaal Dam.

Druhé bude Light tackle boat sea fishingNeexistuje žádná přesná definice toho, co je “light tackle” nebo “lehký rybolov” ani žádný univerzální popis všeho, co by se sem dalo zařadit. Rozhodujícím faktorem je zde především síla a pevnost vlasce (nebo šňůry). Nezáleží na tom, jak vypadá prut a naviják, ale na tom, jaký vlasec (pletenku) rybář použijete. Nezáleží ale ani na absolutních číslech. Všechno je relativní. Za lehký rybolov se dá považovat i situace, kdy na místě, kde by se hodilo použít pevnost x, použijete pevnost výrazně nižší. Mistrovství se uskuteční v zátoce Mossel Bay v jižní části země, poblíž národního parku a rezervace Garden Route Nature area. Cílové ryby budou pro účastníky stejné jako u pobřežního rybolovu (Shore fishing) – tedy vybrané druhy žraloků (př. měděný, velrybář, hladkoun leopardí), máčky, rejnoci a další. Účast v obou je především z řad místních jihoafrických rybářů a rybářek.

Světové rybářské hry 2019 – přehled destinací

Připravili jsme pro vás mapu s přehledem všech míst, kde se jednotlivé disciplíny uskuteční. Pro Světové rybářské hry 2019 bude hlavním střediskem jednoznačně okolí měst Pretoria a Johannesburg, ale účastníci se podívají i do jiných částí země:

Budete akci sledovat? Na výsledky jakých disciplín se nejvíce těšíte a komu budete držet pěsti? Napište do komentářů.

My přejeme do Afriky hodně štěstí českému feederu a přívlači. Věříme, že špičky se budou ohýbat a kluvi budou šířit dobré jméno českého sportovního rybolovu i na „černém kontinentě“.

Tags:

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *