LOADING

Type to search

3 nezbytné maličkosti, které mi usnadňují život

Výbava

3 nezbytné maličkosti, které mi usnadňují život

Honza
Share

Je to tady. Sezóna dravců před nedávnem skončila, kdo nezapomněl má odevzdanou povolenku a co teď?!
Jsme několik měsíců daleko od chvíle, kdy zase začneme vláčet a budeme si každý den užívat nové a nové souboje. I když je do jara ještě daleko, stojí za to se už teď na minutku zastavit a zvážit, co máme (nebo nemáme) ve svých rybářských brašnách nebo kufrech. Pokud si totiž vybavení doplníte teď, velmi pravděpodobně dost ušetříte – ceny mimo sezónu jsou totiž vždycky výrazně příjemnější a navíc v obchodech pořád pokračují povánoční výprodeje.

Hned na úvod zmíním, že se samozřejmě nejedná o žádné kriticky důležité předměty, bez kterých se neobejdete – jsou ale velmi užitečné a pobyt u vody vám mohou značně zpříjemnit. Ve výbavě řady z vás určitě už tyhle kousky mají své pevné místo, ale mám dojem, že pro některé čtenáře to mohou být užitečné tipy. U všech tří produktů se navíc náklady pohybují v řádu desetikorun nebo stovek, přitom jejich užitek byste mohli vyvažovat zlatem.

Bez dalších řečí – tady je seznam produktů, které mi usnadňují každodenní pobyt u vody a tím mi umožňují si to celé ještě o kousek víc užít.

Malá ruční váha a metr

Když máte možnost si přesně změřit svůj úlovek, zaručeně si chytání víc užijete. Celé roky jsem civěl na své úlovky a odhadoval, kolik asi váží a měří. To, co jsem zjistil, když jsem si konečně koupil malý levný metr bylo, že jsem si své úlovky dost přikrášloval, aniž bych to tušil. Podobné bylo zjištění po koupi digitální váhy.
Od té doby, co jsem zařadil váhu a metr do svého kufříku tak měřím a vážím skoro každou rybu, která za to stojí. K velkým úlovkům si zároveň poznamenávám i další informace jako třeba datum, počasí, nástrahu a další…
Díky tomu se mi podařilo najít nejrůznější kombinace nástrah a podmínek, které mi teď dobře fungují. Postupně jsem se toho naučil dost nového a to pak vedlo k pokroku jak v počtu ryb, které jsem chytil, tak v jejich velikosti.
Obyčejnou digitální váhu seženete v českých e-shopech zhruba za dvě až tři stovky, když si ji necháte poslat odsud, tak vás bude stát sotva dolar nebo dva. Můžete samozřejmě zvolit i trochu sofistikovanější model, tedy váhu a metr v jednom, seženete za necelou pětistovku třeba zde, nebo trochu dražší tady.

Vyprošťovač háčků

Tahle věcička nejen, že šetří moje prsty, šetří hlavně hodně času a věřím, že ušetří také trochu stresu ulovené rybě, což rozhodně není zanedbatelné. Už roky používám k uvolňování háčků klasický pean, který je výborný hlavně u menších a středních úlovků. U větších ryb a tím pádem větších tlam jsem ale s peanem trochu zápasil. Proto jsem si nedávno pořídil takovýto vyprošťovač. Zabere minimum místa a zatím funguje skvěle. Zní to jako maličkost, ale vážně stojí za to. Nepoužívám ho pokaždé, určitě ne na každou rybu, ale jsem rád, že ho mám a když je potřeba, mohu se na něj spolehnout.

Repelentní ubrousky proti komárům

Je neuvěřitelné, kolik let jsem se smiřoval s komáry a nechal si jimi otravovat chvíle u vody, místo abych proti nim nějak zakročil. Říkal jsem si, že když žiji na jihu, mezi rybníky, je zbytečné se s komáry pokoušet jakkoli bojovat. Až loni na jaře jsem někde náhodou narazil na jakési malé reklamní balení ubrousků proti hmyzu. Hodil jsem je do brašny s tím, že v lepším případě se možná někdy, někde, nějak budou hodit, v horším, že je za rok najdu na dně brašny nepoužité jako jiné reklamní zbytečnosti. Omyl! Hned na další mé výpravě, kdy jsem byl zase pod přívalem roje komárů, jsem si na ně vzpomněl a od té doby je jednoduše zbožňuju.

Používal jsem dřív klasické spreje, kdy se člověk co dvě hodiny musel znovu a znovu halit do oblaků offů a difusilů, patlal jsem se Alpou s vylouhovaným hřebíčkem nebo skořicí (rada od myslivců), měl jsem po kapsách levanduli, na rukou náramky, které smrděly na sto honů, ale na komáry nic moc nezabíralo.
Ubrousky jsou skvělé v tom, že si potřete skutečně jen ta místa, které máte nechráněná. Nejsou tak agresivní k pokožce a přitom účinnější. Praktické, znovu uzavíratelné balení umožňuje nosit je klidně i v kapse stejně jako třeba papírové kapesníčky. Seženete je možná i v nějaké kamenné drogerii, já si vždycky nakoupím zásobu na sezónu tady – cena je totiž skoro směšná.

Každý rybář má určitě své vlastní malé nezbytnosti, které mu usnadňují život. Možná to zní směšně, ale tyhle 3 změny v mém rybářském kufříku mě nestály víc než 300,- a přitom si díky nim chytání můžu víc užít. Podle mě celkem dobře investované peníze…

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *