LOADING

Type to search

Honza doporučuje Návody Ostatní Recenze Výbava

Ach ty rybářské háčky!

Share
Bez háčku se samozřejmě na udici chytat nedá, respektive dá, ale to jsou techniky, které se u nás nevyužívají. Jenže, jaký háček si navázat? Je jich takové nepřeberné množství, každý jiný a všechny rybářské háčky mají svoje místo. V tomto článku nechci zabředávat do tenat kaprařiny a muškařiny. Je to povídání samo o sobě a napsáno toho bylo moc a moc. Chtěl bych se věnovat háčkům na feeder, plavanou a klasickou položenou.

Pamatuji si na dobu, kdy jsem jako kluk začínal chytat ryby a dostal jsem krabičku háčků, kterou kdosi uložil na půdu. Zůstala tam po dědovi, připomínala konzervu a v ní byla hromada háčků, propletena jeden se druhým. Byly tam rybářské háčky malé i obrovské a mezi tím vším ještě trojháčky a dvojháčky. Pro mě to byl poklad, prostě to byly moje rybářské háčky!

Chytal jsem na malém potoce, proto jsem používal ty malé, které by mi dnes připadaly až nesmyslně velké. Ty veliké jsem pak začal používat, když jsem se pokoušel ulovit kapra, ale v té době, to tak dělaly všichni. I dnes občas někdo na kroužek přinese takhle veliké háky a nechce si ani on, ani jeho rodiče nechat vysvětlit, že tudy cesta nevede.

Rybářské háčky – podle čeho vybírám?

Háčků je nepřeberné množství. Když zajdete do rybářských potřeb, určitě najdete stojan, na kterém visí spousty háčků různých značek, tvarů, velikostí i barev, s protihrotem i bez něj, krátkým i dlouhým ramínkem, různým tvarem hrotu a kdo ví, čím dalším! A co teď? A to je jen začátek. Pokud se zastavíte v jiných rybářských potřebách, narazíte zase na odlišné rybářské háčky a další a další vystavené sáčky s háčky!

Pokud si vybírám jaké rybářské háčky koupím, dívám se nejen na výrobce, ale také na tvar, sílu drátku, barvu a také, jestli je zakončen lopatkou, nebo očkem. Byla doba, kdy jsem na háčky s lopatkou zanevřel a téměř striktně jsem se držel háčků s očkem. Teď už to mám trošku jinak. Používám oboje, ale u menších háčků mám přece jenom raději tu lopatku. Myslím si, že po uvázání se chová lépe a má lepší úhel na vlasci. Naopak u větších háčků hodně využívám očka, ale to je do značné míry zapříčiněno i tím, že se mi zatím žádné větší rybářské háčky s lopatkou tolik nelíbily, jako moje osvědčené s očkem.

Rybářské háčky – velikosti

Pár slov si zaslouží i velikosti háčků, spousta výrobců se liší od ostatních velikostí háčků, přestože udávají stejné číslo. Dnes je v módě používat háčky spíše menší než větší, ale kvalitní a pevné. Na feeder nejčastěji používám háčky ve velikosti 16 až 10. Na plavanou dokonce 8 až 12. Neznamená to ovšem, že čas od času nevyužívám menší nebo naopak větší. Každý si musí najít své favority.

Rozdíly ve velikostech

Rybářské háčky – tvary

A co ty tvary? Tohle je teprve oříšek. S tvarem rybářských háčků je to podobné jako v přísloví že „Někdo má rád vdolky, druhý zase holky.“ Já jsem požitkář. Nebráním se různým tvarům háčků. Co víc, neumím si představit, používat jen jeden druh nebo tvar háčku a to jednoduše proto, že občas ryby lépe zasekávám a zdolávám s háčkem, který má tvar skoro půlkruhu a jindy naopak ostře zalomeným háčkem, jakým se říkalo a pořád říká katana.

Pamatuji si na jednoho kamaráda, který mi volal v průběhu závodu, že má problém sekat záběry. „Vyzkoušel jsem už všechno, návazce krátké, dlouhé, malé i velké háčky, vlasce tenké i tlusté. Pátera i průběžku, už fakt nevím!“ Chvíli jsem ho zpovídal a pak mě to trklo: „Jaké jsi vyzkoušel háčky?“ Odpověděl mi, že používá jenom Colmic Nuclear. V tu chvíli jsem byl doma. Nuclear je sice jeden z nejlepších háčků, ale někdy je prostě potřeba vyzkoušet i jiné tvary. Poslal jsem ho za dalším kamarádem, aby na něm vymámil balík háčků odlišného tvaru, udělal návazce a s nimi šel do druhého kola a ejhle! Najednou úspěšných záseků přibylo! Byly v tom jenom háčky? To nevím, ale určitě to neuškodilo, co si myslíte vy?

Také raději používám na červy a kukuřici háček půlkulatý a na kukly, hnojní žížalu a patentku s ostrou hranou a tak různě. Na rousnici dávám jiný háček, než na plovoucí kuličku, nebo pařený rohlík. Ale stejně to chce zkoušet a svou cestu si najít sám a být připraven vyzkoušet jinou variantu, když něco nebude fungovat podle vašich představ.

Rybářské háčky – barvy

A co ta barva? Háčky jsou zlaté, stříbrné, matné, červené, modré a viděl jsem i zelené a žluté, ale která barva je ta správná? Zatím řeším jen háčky červené a jiné – používám stříbrné, matné a červené. Záleží mi hlavně na zmiňovaném tvaru, ale na patentku stejně červenou barvu preferuji. To však neznamená, že bych červené háčky s úspěchem nepoužíval i na červy, nebo kukuřici.

Rybářské háčky – další vlastnosti

Psal jsem i o tloušťce drátku a s tím souvisejícím narovnáváním a praskáním háčků. Rovnou musím napsat, že jsem roky s oblibou používal jeden oblíbený tip háčku a pak během pouhých tří hodin lovu jsem k nim ztratil důvěru. Deset jsem jich zlomil, nebo narovnal! Nestálo mě to jenom umístění na závodech, ale připravilo mi to i další rok hledání a zkoušení nových produktů. Obecně lze říci, že tenké rybářské háčky snáze narovnáte nebo zlomíte, ale lépe pronikají rybí tlamkou. Proto je při jejich používání důležité mít uvolněnou ruku během zdolávání a nespěchat na rychlé vytažení, zejména větší ryby. Ale kvalitní háček by měl i tohle vydržet. Přesto při cíleném lovu mohutných a bojovných ryb se s masitými ústy doporučuji sáhnout po pevnějších háčcích.

Dobrý háček nejen drží rybu, ale také si zachovává ostrost. Je samozřejmě možné háčky brousit, ale stejně očekávám, že po pěti rybách bude háček tupý tak, že nebude možné ani napíchnout nástrahu. To byl důvod, proč jsem třeba opustil háček Gamaktsu G1. Tento háček se mi moc líbil, ale tak strašně rychle se tupil, že jsem hledal další varianty.

Rybářské háčky – uskladnění

Dnes se také často hovoří o uskladnění háčků, aby se netupily. Moje na začátku zmiňovaná krabička po dědovi je snad tím nejhorším možným řešením. Háčky se převalují jeden přes druhý a po pár vycházkách k vodě je šance najít uvnitř byť jediný ostrý asi tak stejná, jako že v kaluži na silnici nachytáte trofejní pstruhy. Někdo má svoje háčky uskladněné v krabičkách s oddělenými přihrádkami, například známá želvička. Tento způsob uložení není o moc lepší, ale přeci jen je to posun kupředu. Pokud ale každou přihrádku vycpeme kouskem měkkého materiálu, jako jsou například pěnové polštářky, nebo některé izolační desky, celá situace se rapidně zlepší. Háčky už nemají možnost volného pohybu a navíc ani ty malé necestují mezi přihrádkami.

I takhle někdo přenáší háčky
Želvička
Tohle je lepší způsob

Další možnost je přenášet háčky v originálních sáčcích, ve kterých je koupíme. Jenže některé pořád nepříjemně cestují i proto snad někteří rybáři háčky zapichují do různých polystyrenů, korků a podobně. Tam háčky opravdu nemají možnost cestovat, ale občas se mi stávalo, že jsem si je vyrazil a pak (mnohdy marně) lovil v rybářském batohu. Když jsem poprvé objevil magnetickou krabičku, hned jsem věděl, že jí musím mít! Dodnes jí využívám jako hlavní pomůcku pro uložení i přenášení háčků. Je přehledná, háčky v ní necestují a snadno člověk odhadne, kolik jich ještě zbývá. Moje krabička obsahuje jak háčky, které musím doplňovat skoro každý měsíc, tak i takové, na které už si skoro ani nevzpomenu a čekají na chvíli, kdy nebudu vědět jak dál a zkusím cokoli! Zbylé rybářské háčky mám v sáčcích. Holt s těmi háčky je to jeden velký háček!

Magnetická krabička

Cena háčků jde také postupně nahoru. Kupoval jsem dříve kusové háčky po 20 haléřích, dnes kupuji balíčky háčků, kde jeden kus stojí i 7 Kč. Je to málo? Je to hodně? To je věc každého, ale raději si připlatím pár korun za háček, když vím, že se na něj můžu spolehnout!

A jaké rybářské háčky mám tedy rád? Různé, ale abych zařadil háček do své výbavy, musí mě přesvědčit o svých kvalitách!

Napište nám, jaké háčky máte rádi Vy.

Tags:

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *