LOADING

Type to search

Zjištění hloubky a profilu dna – echolot

Výbava

Zjištění hloubky a profilu dna – echolot

admin
Share

Protože se množí dotazy týkající se nalezení, změření a také označení lovné vzdálenosti, rozhodl jsem se napsat sérii několika článků, ve které se budu touto tématikou zabývat. Tento článek je jejím prvním dílem a ukáže, jak nalézt správné místo pro náš lov, i když pod vodu nevidíme.

Je mnoho způsobů, jak vyhledávat místa, která jsou pro ryby zajímavá, na kterých se cítí dobře a přirozeně se zde tedy shromažďují, případně krmí. Stejná místa jsou pak logicky zajímavá i pro nás, pro rybáře – právě díky výskytu ryb. To, že se vodě vyhledávají ponořené větve, traviny, terénní nerovnosti, zlomy, stará, původní koryta řek a další asi všichni víme. Jak ale přijít na to, kde se zrovna toto „horké“ místo nachází?

Rybáři, kteří tráví u vody mnoho hodin pravidelně týden co týden, dokáží číst vodu v danou roční dobu a zajímavá místa pak zcela přirozeně vyhledat. Jedná se o největší přednost a důležitou vlastnost každého zkušeného rybáře. Ale co ti ostatní, kteří nemají k vodě nachozeno 20 let, teprve začínají nebo prostě nemohou věnovat zkoumání toku tolik času?

Jako pomocníci se nejčastěji používají tzv. markery (speciální průběžný splávek s těžkým olovem), případně olova na pletené šňůře, pro měření hloubky, profilu a struktury dna. Skvěle však fungují především echoloty. Kdo má loď a k ní echolot, má bezpochyby vystaráno a při troše snahy je schopen ryby velmi přesně lokalizovat. Já  se dnes pokusím popsat kompromis mezi používáním echolotu a efektivním zmapováním revíru při běžné několikahodinové vycházce k vodě, například s feederem. Osobně mi k tomu slouží bezdrátový nahazovací echolot, kdy sondu jednoduše připnete na karabinku na konec vlasce (šňůry) a přijímač s displejem máte u sebe na břehu.

Hned na úvod musím poznamenat, že u mě se jedná o echolot v ceně okolo dvou tisíc korun… tzn. nemůžeme ho svou přesností a funkcemi srovnávat s drahými přístroji za desítky tisíc korun. Celkem dlouho jsem při výběru echolotu přemýšlel, jaký koupit. Jestli investovat hned napoprvé částku x tisíc za nadupaný přístroj a známou značku, nebo zkusit nejprve levnější variantu a pak případně koupit kvalitnější a dražší model.

Důležité je určit si, co od přístroje očekávám? Já osobně chci mít echolot jen jako pomocníka, který mi pohodlně ukáže hloubku a profil dna v místech přede mnou, abych byl schopen zvolit tu neoptimálnější strategii pro svůj lov. Tohle zvládá tento nahazovací kousek bezchybně a  vše co potřebuji mi ukazuje velmi spolehlivě. I když je přístroj určen pro menší vody (protože jsme limitováni vzdáleností, do které jsme schopni sondu odhodit) zatím mi vždy skvěle posloužil. Přijímač, který máme na břehu u sebe má několik režimů, ve kterých si můžete vybrat co všechno chcete zobrazovat (profil dna, hloubku, teplotu vodu, a dokonce i výskyt ryb) poslední volbu bych bral poněkud s rezervou, nicméně všechny ostatní fungují spolehlivě.

Technická a energetická náročnost není velká. Do přijímače stačí čtyři AAA tužkové baterky a vydrží poměrně dlouho. Sondu pak pohání plochá kulatá baterka (2032), kterou měním zhruba 2x za sezónu. Sonda se dá bez problémů dokoupit i samostatně (mám vyzkoušeno). Dosah signálu je větší, než jsme schopni dohodit, uvádí se kolem 300 m. Displej je dostatečně velký a dobře čitelný.

Jako celek se mi tento přístroj osvědčil. Vybíral jsem na základě několika kladných recenzí a i já ho teď zhruba po roce používání mohu s klidným svědomím doporučit. Za cenu do dvou tisíc je to celkem hodně muziky. Samozřejmě počítám s tím, že mi asi nevydrží do důchodu, ale za tu cenu je to podle mě kvalitní kousek, který výborně poslouží. Třeba i vám pomůže k lepším rybářským úspěchům při vycházkách k řece, rybníku, jezeru či přehradní nádrži.

MŮJ TIP:
V českých e-shopech je Lucky Fish Finder pořád celkem drahý, doporučuji proto podívat se na Ali, kde jsem nakupoval já a kde je teď k dostání dokonce jen za 79$ s dopravou zdarma. Takže doporučuji. Minimálně jako tip pro Ježíška se může hodit…

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *