LOADING

Type to search

Feeder Zimní liga

Jihočeská zimní feeder liga 2018/2019 – první závod

Share

Rok se s rokem sešel a v termínovém kalendáři našich závodů opět svítila Jihočeská zimní feeder liga 2018/2019, konkrétně její letošní první kolo. Tato série závodů dostává stále větší váhu v diářích nejen amatérských, ale i ligových závodníků a na startovní listině letošního prvního závodu to bylo opravdu znát. Už několik dní před závodem se startovní listina zcela naplnila a hlásila stop stav v počtu závodníků.

Celkem nás bylo 43. Více závodníků jednoduše ani nová závodní trať blízko centru města Tábora, pojmout nemohla. Pokud bude tento trend pokračovat, jsem zvědav jaké tratě a místa budeme muset hledat do budoucna, abychom poptávku závodníků uspokojili.

Zimní feeder liga 2018/2019 začínala na zcela novém úseku, neznámém pro naše závody. Nikdy v minulosti se zde, kromě několika dětských podniků, závody nechytaly. Proto pro mnoho z nás celý úsek oplýval určitým tajemstvím a vidinou něčeho nového a neznámého. Řeka je zde přibližně 45 metrů široká, s proměnlivou maximální hloubkou od 2-3 m. Velmi dobře zarybněná především cejnem, kaprem a ploticí. Tedy “závodní” rybou. Mapa tratě zde.

Přípravy před závodem

V průběhu dvou týdnů před samotnými závody jsem podnikl na tento úsek řeky několik vycházek. Vyrážel jsem s trenérem Romanem a kluky z týmu, abych si udělal alespoň malou představu o tom, jak a co zde funguje a jaké jsou úseky, ve kterých budou o závodní sobotě jednotlivé sektory.

První zjištění bylo velice nepříjemné: 4 hody a 3 utržené montáže. Výborný začátek! Doufal jsem, že mám jen smůlu na výběr místa. Po přesunu o kus dál po břehu se situace naštěstí zlepšila a v následujících trénincích jsem trhal jen sporadicky. Míst, s vázkami na dně zde nakonec nebylo tolik, jak se na první zdání jevilo. V průběhu tréninkových vycházek jsem doladil krmení a taktiku na závod. Tu mi však zcela nabourala informace, že den před závody do úseku vysadí kapry okolo 1,5 kg. Nicméně reagovat a spoléhat na něco jiného, než jsem si připravil jsem nechtěl a ani na to neměl čas.

Zimní feeder liga 2018/2019 – den závodu

Přišel den závodu. Na trať jsem vyrazil s předstihem, abych si stihl vše v klidu připravit a hlavně abych případně pomohl se stavěním zázemí. Naštěstí nás podobný nápad mělo hned několik a vše se tak bez problémů stihlo a připravilo. A to včetně stánku s občerstvením. Dlouhý břeh a přes 40 závodníků, to jsem děvčatům ve stánku vážně nezáviděl. Ale popasovala se s tím skvěle a společnými silami vše zvládla.

My jsme losovali na čas a los nás rozdělil do čtyř sektorů. Vytáhl jsem si sektor C – úplný střed trati, který mi nic moc neříkal. Na druhé kolo jsem si pak nalosoval sektor D, tedy horní úsek. Na tom jsem během přípravy několikrát trénoval a těšil jsem se na něj.

Přesun do sektorů díky cyklostezce za zády netrval dlouho a příprava všem také až na výjimky ubíhala rychle. Nachystal jsem čtyři pruty. Dva třímetrové pickery na vzdálenost do 20 m a dva Medium light pruty v délce 3,3 m – to kdybych se chtěl posunout za polovinu řeky a chytat blíže druhému břehu. Tam ve většině případů nebyla taková hloubka, ale ryby se tam odchytávaly také dobře a pravidelně. Ještě jsem si na dosah připravil forpasovník a termosku s teplým čajem a signál už hlásil začátek závodu.

První kolo

Po zaznění signálu se u nás na zimní lize nekrmí, ale rovnou chytá. Začal jsem v rychlém sledu házet plná krmítka na bližší vzdálenost a mezi nimi vždy 2-3 k protějšímu břehu jen pro jistotu. Na druhý regulérní hod i s nástrahou jsem zaznamenal záběr a první rybu. Super! První vlaštovka, říkal jsem si, a pokračoval dál. Ryby jsem byl schopen odchytávat téměř na hod a od lepšího skóre mě dělila pouze dovednost lépe proměnit některé záběry. Zvláště záběry od plotic a cejnků byly zcela odlišné než od cejnů, které jsem měl na místě také. Ryby se ve vlnách střídaly, ale důležité bylo, že jsem na místě stále nějaké držel. Až v posledních 45 minutách mi záběry začaly ubývat až skončily úplně. Problém byl na světě.

Hledal jsem ryby nad místem, pod ním, za ním, ale jako by ve vodě nebylo vůbec nic. Až na pár zbloudilých jedinců a náhodných záběrů. V prvním kole jsem neměl příliš příležitostí sledovat soupeře, protože jsem měl plné ruce práce sám se sebou. Jediný s kým jsem komunikoval, byl Vláďa Vančata, se kterým jsme si ryby hlásili a Pavel Košina jedno místo po mé pravici. Projíždějící auta nad námi však výměny informací velmi ztěžovala.

První kolo u konce a součet mi ukázal 200 bodů (v našem hodnocení by to znamenalo 20 ryb z kategorie mezi 20 a 40 cm). Měl jsem zde, ale i pár do 20 cm a nad 40 cm asi dvě.

Druhé kolo

Na druhé kolo se přesouvám proti proudu. Během přípravy si stíhám i párkrát zobnout guláše, se kterým se Barča vařila a všem rybářům přišel vhod. Po levé ruce mám opět Vláďu Vančatu. Zajímalo by mě, jaká na tohle byla asi pravděpodobnost,  že bude v obou kolech sedět vlevo ode mě?

Signál ohlásil začátek, od prvního okamžiku je cítit, že druhé kolo bude mnohem obtížnější než to první. Daří se mi odchytávat cejnky kolem 15 cm a klukům kolem mě také. Prvních 5-6 rybek se držíme stejně, já Vláďa i po mé pravé ruce sedící Jirka Krakowitzer. Záběry chodí ve vlnách, ale postupně slábnou. V delších intervalech se mi však daří přelstít alespoň nějaké cejnky a pár „desetibodových“ cejnů, kteří mi značně vylepšují skóre.

Po hodině druhého kola musím začít zkoušet a vymýšlet. Nechávám místo trochu odpočinout a přecházím na střídání kratší a delší vzdálenosti. Zdá se, že to funguje – na dálku odchytávám menší plotice a když se vrátím na své místo udělám 2-3 záběry. Tímto způsobem dochytávám až do konce.

Ve druhém kole se celkově chytalo méně. Sektor A dokonce hlásí několik 0. Ryby evidentně vyjely po prvním kole kus proti proudu, což prý nebývá na závodech neobvyklé. Kolo končím se součtem 150 bodů a věřím v dobrý výsledek. Po mé pravici jsem ale zahlédl Honzu Němce několikrát zdolávat rybu a tuším, že právě on bude mít hodně bodů. Zvláště velikost jeho ryb byla o dost větší než jaké byly mé úlovky. Doufám tedy, že vyhraje můj počet nad jeho velikostí ryb. Nakonec je tomu tak, ale jen o 25 bodů!

Zimní feeder liga 2018/2019 – výsledky prvního závodu

Za obě kola pro mě výsledky znamenaly vítězství v sektoru C a následně v sektoru D. Součet 1+1 pro mě znamenal další vylepšení letošní závodní sezony a prodloužení série dobrých výsledků. Zimní feeder liga 2018/2019 pro mě začala skvěle!

Nutno dodat, že s vysledkem 1+1 jsem nebyl sám! O mém vítězství rozhodlo až CIPS, které jsem měl v součtu za obě kola o 175 bodů lepší. Stupně vítězů v Táboře ovládli nakonec samí Honzové a to 1. Vojta 2. Tíkal a 3. Němec. Výsledkovou listinu si můžete prohlédnout tady.

Zhodnocení a poděkování

Závod bych zhodnotil jako velmi zajímavý. Nová voda, pro mnoho z nás neznámá. Velké množství ryb, které kdyby jen trochu lépe spolupracovaly, byly by z toho vysoké bodové zisky.

Bylo možné použít několik taktik, které vedly k dobrému výsledku a rybám se zamlouvaly.  Na tomto závodě se sešlo historicky nejširší závodní pole. Organizačně se posouváme stále více dopředu a i kvalita rybářů s dalšími závody roste. Musím ocenit skvělou organizaci jcfeeder, přípravu trati, přístup všech závodníků, vytvořené zázemí i stánek s občerstvením a hlavně náladu a partu mezi námi rybáři. Bez té bychom se jen těžko zlepšovali a posouvali dál. Dík také patří firmám, které věnovaly ceny pro vítěze a hlavně pak ceny pro dětské účastníky.

Druhé kolo podniku Jihočeská zimní feeder liga 2018/2019 bylo naplánováno na 2. prosince na závodní úsek do Týna Nad Vltavou. Později se však trať změnila na nový, námi opět nikdy nechytaný úsek Vltavy v Českých Budějovicích – Litvínovicích. Je to nová mírně tažná voda s hloubkou až 5 metrů. Už vzhledem k chladnému počasí byl závod zajímavý. Bohužel to pro náš tým nebyla žádná velká sláva, ale o tom již brzy v novém článku!

Další reporty ze soutěžního feederu najdete tady.

Tags:

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *