LOADING

Type to search

Stabilizace rukojeti rybářského prutu lakováním

Feeder Návody Ostatní Recenze Výbava

Stabilizace rukojeti rybářského prutu lakováním

Share

Tento příspěvek je tak trochu z jiného soudku, nicméně věřím, že pro mnohé z vás bude zajímavý. Především v tomto zimním období, kdy ať chceme nebo ne, musíme u vody trávit méně času než by nám vyhovovalo. Ať už kvůli ledu, špatnému počasí nebo krátké povolené době lovu. Na druhou stranu máme ale díky okolnostem možnost soustředit se více na inventuru svého vybavení. Realizujeme případné drobné opravy, nákupy všeho, co nám chybí (nebo na co zrovna máme peníze) a plánujeme výpravy za vysněnými rybami v nové sezóně.

Dnes jsem si pro vás proto připravil krátký návod, jak stabilizovat korkovou rukojeť vašeho oblíbeného prutu tak, aby odolala veškerým nepříznivým vlivům – jako je například namočení, ostré slunce, mráz atp. Díky stabilizaci rukojeti lakováním se vyhnete jejímu popraskání a v neposlední řadě také zvýšíte její odolnost proti různým oděrkám a mechanickému poškození. Tuto úpravu oceňují hlavně rybáři, kteří svůj prut používají opravdu často – včetně závodních lovců.
Kromě všech výše zmíněných důvodů, proč stojí za to, dát si s tím vším trochu práce je zde ještě jeden. Mnoho prutů s „korkovou“ rukojetí je totiž vyrobeno způsobem, kdy korek je pouze povrchovou vrstvou, ovinutou kolem jiného materiálu tvořícího rukojeť, tzn. rukojeť není celokorková a chová se poněkud odlišně.

Korkové části prutu stabilizuji kvalitním bezbarvým lodním lakem. Ten nejen, že skvěle ochrání materiál, ale mohu potvrdit i to, že fantasticky zvýrazní kresbu korku. Vše nakonec vypadá ještě luxusněji a o třídu výš.

Na celém procesu není nic těžkého, může se do toho pustit opravdu každý, nemusíte být zrovna rozený kutil, abyste to bez problémů zvládli. Je pouze potřeba dodržet několik základních pravidel:

    • Ať už lakujeme nový prut nebo starší, je vždy důležité očistit lakované části jemným (můžeme i hrubším pokud nejde o nový prut) kusem látky, abychom zbavili rukojeti nečistot

 

    • Další nutností, je mít všechny části před lakováním naprosto suché. Pokud si nejste jisti, raději jim dejte „ještě chvilku“ na vyschnutí po předchozí očistě

 

  • Části, které bezprostředně sousedí s lakovanou plochou si důkladně oblepte izolepou, nebo jinou lepící páskou, abyste si nepřenesli lak na místa z plastu.

Ve chvíli, kdy je toto vše hotovo, jemným štětcem nanášejte dobře promíchaný lak, v tenké souvislé vrstvě. Pozor na velké množství laku – mohl by tvořit kapky, které jsou nežádoucí a při zasychání se jich budete opravdu špatně zbavovat. Raději natřu rukojeti ještě jednou tenkou vrstvou, než abych řešil potíže se stékajícím lakem.
Když máte natřeno, umístěte pruty do jakéhokoli vodorovného držáku, klidně provizorního a nechte schnout. Doporučuji především na začátku pruty vždy po určitém čase zkontrolovat, zda lak nestekl a případně je pootočit o 180 stupňů, aby se lak vyrovnal.

Zde jsou rukojeti prutu ještě originálně zabalené ve fólii od výrobce. Také milujete ten pocit, když prut rozbalujete? Rozbalit něco takového, je pro rybáře asi jako pro milovníka mobilních telefonů strhnout fólii z displeje zcela nového zařízení…

 

Tady už jsou rukojeti vybalené, korek tvoří jen povrchovou vrstvu rukojeti. Všechny části, které se chystám lakovat, pečlivě očistím jemným kusem látky od všech nečistot. Dejte si opravdu záležet.

 

 

Po nalakování je potřeba nechat rukojeti dobře uschnout. Na to jsem si vytvořil provizorní sušák. Můžete použít opravdu cokoli, na co můžete pruty položit tak, aby lakované části zůstaly vodorovně ve vzduchu. Sušení trvá přibližně 48 hodin (zde platí, že víc je víc – doporučuji tedy dát si na čas). Pokud byste zrovna tuhle fázi uspěchali, mohli byste si výsledek pokazit a celá vaše práce by přišla vniveč.

 

 

Kvalitní bezbarvý lodní lak je základ pro vaši práci. Pokud chcete mít všechny pruty stejné, používejte vždy pouze jeden typ od jedné značky – vyvarujete se tak rozdílným odstínům. Jinou značku laku seženete levně třeba tady.

 

 

Posuďte sami, jestli finální vzhled za tu trochu námahy stojí. Úprava vypadá krásně pro oko a hlavně je i maximálně funkční.

 

 

Máte i vy nějaké své typy na úpravy a vylepšování prutů? Podělte se o ně v komentářích pod článkem.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *