LOADING

Type to search

Doplnění výbavy aneb co mi na jaře nesmí chybět?

Výbava

Doplnění výbavy aneb co mi na jaře nesmí chybět?

Share
Ač je to venku jako na houpačce vzduch i voda se pomalu oteplují a my postupně z jemného zimního chytání měníme strategie na hrubší a cílenější způsoby lovu. Začínáme využívat ve větší míře kukuřici, řepku, kroupy, pelety a jiné partiklové směsi. Zde je pár tipů na pomocníky, které si na jaře plánuji pořídit – a jistě nebudu sám.

Krmící raketa správné velikosti

Drobné druhy návnady jako jsou pelety, method mix, kukuřice nebo červi jsou pro ryby velmi přitažlivé, ale někdy je celkem oříšek dostat tyto malé krmné částečky do větší vzdálenosti. Kdo z vás se o to někdy pokoušel s prakem nebo vrhací tyčí či lopatkou, pravděpodobně si na břehu trochu zanadával a nebyl moc úspěšný a především přesný. Není to žádná legrace. Samozřejmě na větších vodních plochách můžete použít loďku nebo člun, ale kromě toho, že je to celkem namáhavé a ne všude povolené, dojde často k vyplašení ryb (obzvláště v ne příliš hluboké vodě). Řešením může být zavážecí loďka, ale především se zde otevírá velký prostor pro zakrmovací rakety.

Díky zakrmovacím raketám můžete poměrně přesně a s malou námahou zakrmit i ve velkých vzdálenostech. Při nárazu na vodní hladinu navíc rakety nenadělají žádný velký hluk, což je jejich další nesporná výhoda. V tomto segmentu je několik výrobců nabízející rakety různých konstrukcí a velikostí. Většinou se používají pro pelety nebo boilie, ale některé typy umí dopravit na požadované místo i tekutou návnadu. Zaručený tip na jednu nejlepší neexistuje, každému vyhovuje jiná, s raketami FOX nebo Spomb, ale vedle určitě nešlápnete.

Partikl a pelety

Jako partikl můžeme označit vlastně jakoukoli návnadu připravenou z malých (velikostí si navzájem podobných) druhů zrnin. Nejčastěji se používají směsi řepky, kukuřice, krup, ořechů, konopí, dokonce fazolek a dalších plodin. Každý máme určitě své unikátní směsi, na které nedáme dopustit. Samozřejmě nesmím zapomenout ani na pelety, které se v moderním rybolovu dnes hodně používají a nechybí tak ani při přípravě partiklu. Mají tu výhodu, že do sebe dokážou absorbovat různé šťávy a oleje z ostatních součástí směsi a jsou tak plné chuti a dále napomáhají našemu vnadění. Mezi peletami mám oblíbené hlavně klasické halibut pelety různých průměrů.

Narozdíl od boilie v sobě semena a luštěniny přirozeně obsahují také oleje, sacharidy i proteiny a ty tak nemusíme do směsí uměle doplňovat. Právě tyto původní, tradiční, přírodní partiklové směsi se teď na jaře pomalu dostávají čím dál více ke slovu – proto je potřeba překontrolovat jejich zásobu a případně je doplnit.

Na partiklové směsi nedám dopustit. Kdo dnes zakrmujete pouze peletami, rozhodně věnujte trochu času a namíchejte si vlastní partikl – kombinace sladké kukuřice, řepky a pelet vám totiž může přinést až nečekané výsledky. Navíc každý rybář ví, že ryby si na chutě a vůně rychle zvyknou a začnou být opatrné. Proto je důležité návnadu obměňovat a předkládat rybám to, na co ještě nejsou zvyklé. Právě při tvorbě vlastního partiklu můžete zkoušet stále nové a nové kombinace. Můžete je používat celé, ale i sekané nebo drcené, případně ve směsi s multimixy atp. Šikovný a přemýšlivý rybář tak bude vždycky o krok před rybami i ostatními rybáři. V neposlední řadě je to hodně muziky za málo peněz a jde určitě o ekonomicky nejvýhodnější variantu. V kombinaci s raketou důležitá a účinná zbraň k přesnému zakrmení!

Anglický splávek

Příznivci plavané se jistě těší, jak začnou na „odhoz“ chytat pěkné kapry a užijí si jejich zdolávání na matchové pruty. Doplnění arsenálu „waglerů“ je proto nezbytností. Například těchto plastových klasik do Cralussa – moji oblíbenci.

Ve srovnání se zimním chytáním si nyní při plavané můžeme dovolit trochu silnější vlasce a větší háčky. Není nutné chodit do takových extrémů jako v čisté a studené zimní vodě. Na druhou stranu je jarní chytání trochu náročnější, co se jemnosti týče a proto volím v tomto období anglické splávky.

Anglické splávky mají anténku prodlouženou grafitovým trnem a jsou neskutečně citlivé – uvidíte na nich sebemenší kontakt ryby s nástrahou, s žádným jiným splávkem také neuvidíte tzv. zvedák, který je tak typický pro záběry cejnů. Lov s angličákem má prostě něco do sebe a patří na jaře mezi mé oblíbené. V kombinaci s matchovým prutem je požitek ze souboje s rybou jedinečný.

Easy method feeder krmítka

Na milovníky chytání na feeder čeká toto jaro zajímavá novinka v nabídce hned několika renomovaných firem. Jde o method krmítka, která si zachovávají účinnost klasických plochých krmítek, nicméně lze je plnit bez použití formiček, pouze rukou! Já nyní budu zkoušet zajímavý typ od firmy Korum. Už se těším, až vám o nich budu moct napsat víc, kdo chce, může se na tato krmítka v akci podívat na následujícím videu.

Co nesmí v jarní výbavě chybět vám? Nějaké tipy na letošní novinky nebo i osvědčené klasiky v rybářské výbavě?

3 Comments

  1. Pavel 9. 5. 2016

    Hezký přehled. U mě v jarní výbavě nesmí chybět method feederová krmítka, kukuřice z plechovky a rohlíkové boilie. To je můj osvědčený základ jarní výbavy. Jaro je skvělé v tom, že ryby jsou hodně při chuti, takže jde chytat různými způsoby a zkoušet nové věci.

    Odpovědět
  2. Honza 9. 5. 2016

    Děkujeme Pavle, máte naprostou pravdu ryby jsou při chuti a kukuřice, rohlíkové boilie i rohlík samotný jsou velmi dobré a spolehlivé nástrahy.Jaký způsob lovu prefrujete? Co nového rád zkoušíte nebo se chystáte vyzkoušet?

    Odpovědět
  3. Pavel 9. 5. 2016

    Poslední dobou chytám nejraději na feeder klasický i method. Ale plavaná s angličákem je taky fajn zábava. A nejraději zkouším různé taktiky vnadění a způsoby prezentace nástrahy. Někdy chci nachytat co nejvíc ryb be ohledu na velikost, jindy se zas zaměřit na ty větší. Někdy to vyjde, někdy to skončí debaklem. To je to, co mě na rybaření baví.

    Odpovědět

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *