LOADING

Type to search

Zimní picker

Feeder Od vody

Zimní picker

Share

Začátek března jsem zahájil návštěvou menší řeky, abych zkontroloval zda jsou ryby v tomto období aktivní , s tajným přáním vyzkoušet si po delší době opět pocit při zdolávání kapra na pickerový prut. Vodit hezkou rybu na MRX-V Bomb je opravdu bomba.

Vzhledem k tomu, že venku jsou 3-4 °C a voda má jen o málo víc, věděl jsem, že u vody nevydržím celé odpoledne. Tomu jsem tedy přizpůsobil celý lov. Má představa byla následující: použiji malé množství kvalitního, výrazného, tmavého krmení (použil jsem slaného cejna), doplním ho o pár masných červů, které následně použiji i na háček. Ke zatraktivnění červů v chladné vodě, zkusím použít tekuté posilovače, do kterých budu vždy sousto i s háčkem namáčet (konkrétně tato myšlenka se mi po shlédnutí jednoho z videí Martina Maťáka opravdu líbila a těšil jsem se jak ji vyzkouším v praxi).

Doma jsem našel posilovač vanilku a oliheň a přibalil jsem je s sebou. Popravdě si myslím, že na konkrétní příchuti až tak nezáleží, což se mi potvrdilo i v průběhu samotného lovu. Taktika byla jasně vymyšlena, sbalil jsem vše potřebné, rozdělal krmení ještě doma, abych ušetřil ruce a prsty a neměl je u vody hned po rozmíchání krmení zmrzlé a vyrazil jsem k řece. Snažím se v chladném počasí vše rychle připravit, abych čas, který u vody strávím byl opravdu efektivně využitý na samotné chytání. Rozbaluji podběrák, prut, chystám křeslo, do krmení přidávám pár masných červů a klipuji prut na vzdálenosti 20 m, což je vzdálenost koryta s největší hloubkou u protějšího břehu.

Nahazuji 3 krmítka na úvodní zakrmení. Vždy si nechám trochu delší čas než krmítko vytřepu a nahazuji další, a to z toho důvodu, abych měl opravdu jistotu, že veškeré krmení skončí na mém lovném místě. Myslím, že zvláště při tomto zimním chytání, kdy o úspěchu rozhodují opravdu drobnosti a je zapotřebí maximální přesnost a je potřeba se na vše dokonale soustředit, se vyplatí počkat trochu déle a vědět, že krmení je přesně tam kde ho chcete mít. Na čtvrtý hod již připevňuji k průběžné montáži návazec z 0,11 mm vlasce v délce asi 20 cm a na něj dávám dva masné červy, které namáčím ve vanilkovém dipu.

Po prvních 10 minutách, kdy se nic neděje, přehazuji a na druhý hod začínám pozorovat lehké pohyby na špičce. Myslím, že ryby pomalu zjišťují, že se zde něco voňavého nachází a zajímá je to. Na třetí nahození, zdolávám prvního cejna a za přispění horkého čaje přestávám vnímat, že by u vody byla až taková zima. Špička je v pohybu skoro na každý hod, a já jsem rád, že i v zimě, která aktuálně panuje, ryby pěkně spolupracují.

Asi po hodině chytání přichází pěkný plynulý záběr a já cítím váhu ryby. Po krátkém souboji (ryby jsou ve studené vodě přece jen laxnější) zdolávám prvního kapra kolem 45 cm. Na následující tři hody mám další dva podobné záběry, po jednom z nich mi po chvíli ryba padá, a na další vytahuji kapra téměř totožné velikosti. Rybu opět s radostí pouštím zpět a pokračuji v chytání.

Pouštění jednoho z kapříků:

Začíná foukat lehký vítr a zima začíná zalézat za nehty. Dokonce se lehce zvedá průtok, zřejmě nahoře na přehradě pustili více vody. Záběry polevují a musím na kontakt s rybou čekat mnohem déle než na začátku. Přelstít se mi podaří už jen jednoho cejna a jednu podoustev. Ta mi dělá obzvlášť radost, protože vím, že jich zde zase tolik nežije. Po dvou a půl hodinách a 1 litru horkého čaje, začínám pomalu pokukovat po mobilním telefonu, abych zjistil kolik je hodin a vše směřuji k postupnému balení. Je přesně 16 hodin, když od vody odjíždím. Cestou domů si rekapituluji celý lov.

Spotřeboval jsem asi 3/4 litru už navlhčeného tmavého slaného cejnového krmení a drobnou hrstku masných červů. V průběhu lovu jsem červy na háčku dipoval – jak vanilkovým, tak olihňovým tekutým posilovačem. Bez většího rozdílu mezi oběma co se efektu týče. Jako nástrahu jsem používal výhradně masné červy, jako nejlepší volba si mi jevili dva červení červi na háčku. Z mého pohledu na ně záběr přišel vždy rychleji než na bílé nebo kombinaci obou. Větší sousta než dva červi nechávala ryby chladnými. Myslím, že negativní vliv na můj lov měla i změna průtoku vody, přece jen v proudící vodě mohlo krmítko proklesat na trochu jiné místo než původně a tím jsem si mohl, jak krmení, tak ryby roztáhnout na větší úsek, což zapřičinilo úbytek záběrů a delší čekání na záběr samotný.

———————-
Ještě přidávám fotografie z výpravy, kterou jsem uskutečnil na stojatou vodu o den později. Taktika byla stejná a ryby i počasí mi byly odměnou.

 

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *