LOADING

Type to search

Výprava za candáty – tajemný předvánoční Orlík

Dravci Od vody

Výprava za candáty – tajemný předvánoční Orlík

Honza
Share
Sezóna dravců už sice skončila a na další souboje se štikami a candáty si tak budeme muset chvíli počkat, přicházím ale i tak s malým ohlédnutím za jednou ze svých posledních prosincových výprav. Tentokrát nevstávám tak časně, jako jindy. Přispal jsem si a vyrážím se svým strýcem, zkušeným rybářem Gustou, na Orlickou přehradu. Na místě jsme okolo půl jedenácté – následuje příprava, chystáme gumový člun, navazujeme pruty a konečně vyplouváme.

Po chvíli jízdy se přibližujeme k první skále, připlouváme na hloubku okolo 10 metrů. Přichází můj první dnešní záběr a hned mám na prutu malého candáta. Není to opravdu žádný obr – vyháčkuji ho tedy rovnou ve vodě a pokračuji v lovu. Za dalších 10 minut se Gusta blýskne krásným pruhatcem o délce 35 cm. Nádherný kousek. Rychlá fotka a putuje zpátky do vody.

Přicházejí sice i další záběry, ale ani jednomu z nás se nedaří vtáhnout rybu z vody. Menší rybky nám padaly z prutů a celkově se nám nějak nevede. Stěhujeme se proto asi kilometr dále po vodě. Místo vypadá hned na první pohled velmi zajímavě. Rychle mi přichází krásný záběr od velkého okouna. Po příjemném souboji ho vytahuji z poměrně velké hloubky. Hned za ním pluje další velký kousek a Gusta ho dostává na svůj prut. Pruhatý double sice potěšil, ale dneska jsme tu kvůli candátům takže je potřeba trochu přitvrdit.

Navazuji bílé kopyto a hážu. Nic. Na druhý hod ale přichází parádní záběr. Napadá mě, že by mohlo jít konečně o pořádného candáta… pod člunem přichází od ryby další razantní výpad, pak další. Po chvíli se mi podaří přivést k hladině nikoli candáta, ale krásnou štiku. I když to není candát mám z ní velikou radost. Je ukázkově zbarvená, opravu krasavice – vyfotím se s ní a pouštím jí zase zpět vodě.

Přichází změna počasí, začíná foukat silný vítr a ryby přestávají reagovat. Nebylo vůbec lehké se s větrem na člunu poprat, nicméně Gusta má naštěstí s jeho řízením bohaté zkušenosti a tak se bez větších problémů posouváme dále po vodě a hledáme další místa, kde bychom mohli narazit na zajímavé úlovky. Náš cíl zůstává stejný a to chytit alespoň jednoho většího candáta (nikoli candátka, jaký se mi povedl na začátku dne).

Pomalu připlouváme k další převislé skále. Hloubka se tu pohybuje okolo 15 metrů, takže doufáme v nějaký větší kousek. Hážeme ke skále, ke břehům… záběr ale nepřichází. Měníme nástrahy, zkoušíme různé barvy, bílou střídá zelená, toho zase hnědá a zpátky bílá, zkoušíme jiný pohyb… Nic, ani ťuk! Candát nám stále uniká. Už začínám být trochu bezradný, jak ryby zaujmout. Nakonec se rozhoduji pro olivově zbarvené kopyto s „bodlinkami“. A konečně! Po zhruba hodině chytání konečně přichází razantní záběr z hloubky kolem 12 metrů – ryba ale nástrahu nevzala pořádně a tak se utrhne a já zklamaně nahazuji znovu. Tahám zpátky ke člunu a v jeho blízkosti najednou přichází další záběr. Už při záseku si říkám, že asi nepůjde o moc velkou rybu… náhle ale dostávám prudký kopanec do prutu a ryba se začíná dost bránit. Po chvíli vytahuji k hladině vysněného 50 cm candáta!

Nakonec se tedy zadařilo a candát se nechal přemluvit. Je to krasavec takže nemůže chybět několik fotek a pak samozřejmě pouštím candáta zpět, kam patří.

Následuje několik menších, nezdařených záběrů – většinou nám ryby jen strhávají nástrahy z háčků. I přes tyto nezdary hodnotíme lov jako úspěšný, candát mě hřeje u srdce a jsem plný energie a motivace pro další výpravy.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *