LOADING

Type to search

Feeder

Mistrovství světa ve feederu 2018 Itálie

Share

Každoročně začátkem července vyrážím na pár dní do Itálie k moři, trochu si vydechnout, odpočinout, za sluncem a na dobrou kávu. Letos jsem si shodou náhod svou dovolenou naplánoval na stejný termín, kdy se cca 100 km daleko konalo mistrovství světa ve feederu. Nebyl bych to já, kdybych jeden den povalování na pláži nevyměnil za čerpání nových zkušeností. Vyrazil jsem se tedy podívat „jak se to dělá na světové úrovni“.

Celkově již 8. mistrovství světa ve feederu se konalo o víkendu 7. – 8. července 2018 a hostilo jej tentokrát italské město Ostellato nacházející se v provincii Ferrara (asi 100 km jižně od Benátek). Jednotlivé výpravy dorazily do místa dění již v neděli 1. července. Oficiální tréninky pak probíhaly od 2. do 6. července. Dohromady se mistrovství účastnilo těchto 29 reprezentací:

Anglie
Belgie
Bělorusko
Bulharsko
Česká republika
Dánsko
Estonsko
Francie
Gruzie
Chorvatsko

Irsko
Itálie
Jihoafrická republika
Litva
Lotyšsko
Maďarsko
Moldávie
Německo
Nizozemsko
Portugalsko

Rakousko
Rumunsko
Rusko
San Marino
Slovensko
Srbsko
Španělsko
Švédsko
Ukrajina

Chytalo se na kanále il Circondariale, který má několik velmi rozdílných úseků a v posledních letech se stal jedním z nejoblíbenějších soutěžních rybářských míst v Itálii. Během několika let se zde konalo více velkých rybářských akcí a tento kanál si pozornost rozhodně zaslouží. Má průměrnou šířku 80 metrů a průměrnou hloubku asi 2 metry. Mistrovství světa ve feederu se konalo v oblasti oázy Vallette Ostellato, kde je v okolí krásná příroda a právě snoubení přírody a sportu vytváří pro závodníky i diváky jedinečnou atmosféru.

Část kanálu, která hostila mistrovství měla celkovou délku přibližně 3 km a hloubka po celé délce se pohybovala mezi 1,5 – 2,5 metry. Co se týče druhů ryb, pak v celém kanále převažují cejni (ve velikosti od 50 g do 3 kg, najdeme zde ale také kapry, karase, perlíny, plotice, amury, oukleje, candáty, úhoře, sumečky i sumce a další druhy.

Obhájci titulu z mistrovství světa ve feederu 2017 z portugalského Cabeção byli Italové, kteří i letos dorazili v nadupané sestavě. Konkurence z ostatních zemí ale byla silná. Každý tým se skládal ze 6 rybářů (5 + 1 náhradník), kapitána a jeho zástupce a dalších členů jakými jsou například traťoví a techničtí konzultanti nebo pomocný technický personál, který se stará o to, aby rybářům vše fungovalo tak, jak má. Celkem tedy na mistrovství dorazilo přes 230 účastníků z celého světa.

Český tým přijel do místa dění v sestavě Josef Konopásek, Jakub Šabata, Radek Štěpnička, Milan Štěpnička, Pavel Velebný a Petr Štětina. V realizačním týmu pak byli M. Štěpnička, P. Bromovský, M. Janečka a J. Prepsl.

Česká a slovenská reprezentace na slavnostním zahajovacím ceremoniálu

Soutěžní dny mistrovství světa ve feederu 2018

První soutěžní den byl pro všechny trochu složitý. Bylo velké vedro a chytalo se poměrně málo ryb a jen malé kusy. Jistota, kterou závodníci postupně získávali během tréninků byla najednou ta tam. Na konci dlouhého a náročného pětihodinového kola byly výsledky následující: na 1. místě bylo Rusko s výsledkem 9, na 2. místě Anglie s výsledkem 14 a na 3. místě Nizozemsko s výsledkem 17. Česká republika se nacházela na 10. místě s výsledkem 34 a Slovensko okupovalo 22. pozici s výsledkem 50. Detailní výsledky týmů i jednotlivců po prvním dni najdete zde (sektorové výsledky potom zde).

V druhém dni se hned od začátku opět dařilo především týmům Ruska a Anglie, které ve všech pěti sektorech chytaly poměrně velké cejny a potvrzovaly tak své dobré výsledky z prvního dne. Po náročných pěti hodinách bylo jasno. Pro titul vystoupali rybáři z Ruska (součet 21 za oba dny), 2. místo obsadili Nizozemci (34) a na 3. místě skončili Angličané (36).

Česká reprezentace se na mistrovství světa ve feederu neztratila a umístila se na 9. místě s výsledkem 66 (34 + 32). Umístění mezi TOP 10 všech zemí světa je pro stát naší velikosti rozhodně úspěch. Bohužel musím říci, že v porovnání s reprezentací Británie, Německa nebo Ruska jsme pořád trochu jako chudí příbuzní, nicméně věřím, že se to brzy zlepší a i feederu se u nás dostane větší pozornosti.

Slovensko si ve druhém dni nepolepšilo a skončilo na 22. místě s výsledkem 104. Obhájci titulu Italové nezvládli mistrovství podle svých představ, nedostali se mezi nejlepší a skončili až na 18. příčce.

V jednotlivcích výborný výsledek vybojoval Jakub Šabata, který obsadil celkové 7. místo. Mistrem světa se stal Němec Felix Scheuermann, stříbro a bronz získali Artur Arutiunov a Alexander Dunaev z Ruska. Detailní celkové týmové i individuální výsledky najdete zde.

Příští mistrovství světa ve feederu se bude konat v Jihoafrické republice v únoru 2019.

Tags:

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *