LOADING

Type to search

S čím chodím k vodě – feeder

Výbava

S čím chodím k vodě – feeder

admin
Share
Na základě řady vašich dotazů ohledně mé výbavy, jsem se rozhodl se s vámi podělit o to, s jakými pruty vlastně vyrážím k vodě, jaké produkty se mi osvědčily a proč. V seriálu několika článků se budu postupně věnovat výbavě pro feeder, plavanou a lov dravců. Možná někomu z vás články a moje zkušenosti pomohou v rozhodování, nebo třeba trochu usnadní příští výběr. V případě dalších dotazů rád na vše odpovím v sekci „Ptejte se“.

PRUTY

Super jemný Trabucco Sygnum MRX-V BOMB Feeder (Light)

Jde o velmi jemný a opravdu výjimečný feedrový prut (piker) sestavený pro chytání na krátké vzdálenosti, poskytující dostatek síly i pro zdolávání velkých úlovků. Dříve byly pikerové pruty obecně příliš měkké a lov feederovou metodou s nimi byl velmi obtížný. V posledních letech se ovšem vyrábí o něco tužší, a díky tomu máme možnost využívat i krmítka o váze okolo 30 g. Já osobně vnímám piker jako prut, který mě tak trochu tlačí do toho chytat vědomě co nejjemněji.

Prut Sygnum je třídílný a je vyroben z kvalitního, vysoce modulovaného SHM carbonu – který zajišťuje rychlou reakci. Obecně platí že čím je grafit více modulovaný, tím je reakce a celkový výkon blanku rychlejší. Energie se totiž lépe rozkládá po celé délce, zároveň je však prut samozřejmě křehčí.

Prut je osázen dnes již poměrně běžnými SiC očky (super pevná sloučenina křemíku – nemusíte se tedy bát drážek od vlasce, troufám si tvrdit, že dnes jde již o nutnou výbavu každého nového prutu) a sedlem Fuji.
Tři uhlíkové špičky jsou využitelné v rozpětí 10-40 g a z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že signalizují skutečně i ten nejjemnější záběr.

Skvělý univerzál Trabucco Sygnum MRX-V Feeder 12 do 75g (Medium)

Tento prut je top vlajkovým prutem firmy Trabucco. Z mého pohledu se jedná o nejuniverzálnější prut. Je výborně zpracován od laku, pěkné rukojeti skvěle padnou do ruky, až po vyvázání oček. Je opět vyroben z již zmíněného vysoce modulovaného grafitu, osazen SiC očky a šroubením Fuji. Tyto pruty mají nový typ akce, který zabraňuje přetržení vlasce a vytržení háčku z rybí tlamy.

Vrhací zátěže umožňují použití jak na stojatých vodách, tak i v hlubokých tažných řekách. MRX jsou vybaveny třemi chvějivými špičkami, které jsou rovněž z grafitu (3/4 oz, 1 oz a 1,5 oz). Celková váha prutu je 200 g a jeho přepravní délka pak 125 cm. Tedy standardní pohodlné rozměry. I přesto, že jsem s prutem velmi spokojen, musím zmínit jeden drobný mínus, kterým je vyšší cena náhradních dílů – konkrétně špiček. U prutů v této kategorii s tím však musíme tak nějak počítat.

Trabucco Sygnum MRX-V  Feeder 13 do 125g (Medium/Heavy)

Tímto prutem jsem doplňoval řadu prutů od Trabucca. Mezi MRX-V 12 a 13 je sice poměrně velký skok, ale když mu rybář přijde na chuť, jde o velmi povedený kousek. Platí o něm téměř to samé jako o jeho měkčím příbuzném.

Tento prut je nejvyšší třídou firmy Trabucco ve své produktové řadě, jeho blank je opět z modulovaného grafitu se SiC očky a Fuji šroubením. Součástí jsou tři chvějivé špičky (tentokrát 2, 3 a 4 oz). Přepravní délka 135 cm, váha prutu s jednou špičkou 234 g. Tímto prutem není nejmenší problém atakovat i opravdu velké vzdálenosti. Když se opřete do plného methodového krmítka, tak letí vážně jako raketa.

Shimano Beastmaster CX medium feeder 360 cm 100 g

Spolu s totožným prutem v light verzi byly mými prvními pruty pro feeder a sbíral jsem s nimi své první feederové zkušenosti. I proto jsem si na ně velmi rychle zvykl a nemohu si je dodnes vynachválit. Citlivý blank je vyroben z kombinace materiálů HPC60 a Biofibre. Blank je osazen očky Shimano Hardlite, která jsou odolná proti jakémukoli opotřebení. Věřím, že je mezi rybáři mnoho zastánců Shimana a do jiné značky by neinvestovali. I já jsem mezi nimi byl a proto tomuto názoru dobře rozumím.

Shimano Beastmaster CX Light feeder 330 cm 70 g

Citlivý blank tohoto prutu je opět vyroben z kombinace materiálů HPC60 a Biofibre a je osazen očky Shimano Hardlite. Jedná se o skvělý prut, který i přes svou specifikaci snese mnohem více, než na co byste ho tipovali. Tzn. bez problémů s ním zvládnete i těžší chytání a delší hody.

NAVIJÁKY

Ryobi NCRT Slam 3000 a 4000

Jde o nejlehčí a technologicky nejvyspělejší naviják od japonské firmy Ryobi. Při výrobě bylo použito veškeré know-how, které japonské technologie nabízejí. Vznikl tak naviják z revolučního materiálu, který dostal označení NCRT.

Jde o kompozit titanu a uhlíku, díky čemuž bylo dosaženo maximální pevnosti a minimální váhy. Materiál Ryobi NCRT však nabízí mnohem víc. Je zcela odolný proti korozi, UV záření a také proti nárazu. Vzhledem k vysoké pevnosti konstrukce těla navijáku mohou být převody vloženy těsně s minimálními tolerancemi a tak je dosaženo výjimečně hladkého chodu navijáku. Pro dosažení co nejnižší hmotnosti je osa navijáku vyrobena z titanu. Parametry: 6 zapouzdřených ložisek z nerezové oceli + 1 válečkové, tělo z materiálu NCRT (kompozit titanu a uhlíku), slanovodní úprava, osa navijáku z titanu, nekonečná zarážka zpětného chodu, anti-Twist rolnička, zesílený překlapěč, precizně uložené převodové ústrojí pro sametově jemný chod. Váha 247 g, převod 5,0:1 

Daiwa Lexa 3000 SH

Jde o střední třídu navijáků Daiwa. Převodový poměr 6,2:1 z něj dělá opravdu velmi rychlý naviják. Obsahuje 4 ložiska a má dokonale citlivou přední mikrobrzdu. Tělo i cívka tohoto navijáku jsou ze slitiny hliníku. Technologie, kterou v Daiwe nazvali ‚airrotor‘ poměrně dobře zabraňuje ukládání vlasce pod cívku. Mezi zásadní klady tohoto navijáku řadím hlavně širokou cívku, silný převod, ukládání vlasce a opravdu dobře se s ním hází. Abych jenom nechválil, tak co mě osobně mrzí, je absence druhé cívky.


Previous Article
Next Article

0 Comments

  1. Renatka99 31. 5. 2016

    Ahoj, deda premysli o rybareni a chci ho prekvapit a koupit mu nejaky feederovy prut. Myslis si, ze tento https://www.wildcarp.cz/pruty/feederove-pruty/feeder-prut-dumper-feeder-390-cm-70-140-g-3-3-dily.html je dostacujici? Dekuji moc za radu. Renda

    Odpovědět

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *