LOADING

Type to search

Feeder Zimní liga

Jihočeská zimní feeder liga 2018/2019 – třetí závod

Share

Po zimní pauze měla jihočeská Zimní feeder liga pokračovat třetím ze série čtyř závodů 16. března na Vltavě 24 v Českém Vrbném. Tato voda je prověřená množstvím rybářů i závodů, a proto jsme věděli, že se zde i v zimním období daří nachytat spousty pěkných ryb.

Jenže rybářský sport je závislý na mnoha proměnných a jednou z nich je i počasí a průtok vody v řekách. Bohužel pro nás a celé startovní pole se v termínu konání závodu valilo korytem Vltavy v Českém Vrbném skoro 90 m³ vody, což činilo trať a celou řeku absolutně nechytatelnou. Na organizačním týmu tedy bylo najít v rychlém sledu nový revír a zajistit tak, aby jihočeská Zimní feeder liga měla své pokračování v předem určeném termínu, na vodě, která umožní prožít důstojné závody dětem i dospělým.

Přihlášených bylo dohromady přes 40 účastníků. Díky skvělé práci jednoho z členů našeho Honzovorybareni.cz feeder teamu, Marka Pauloviče, padl výběr na úsek na břehu ÚN Hněvkovice, konkrétně v obci Purkarec (Vltava 21-22). Jednání a uzavírka trati proběhla rychlostí blesku. I za to patří díky všem zúčastněným na obou stranách. Mapu trati si můžete prohlédnout tady (sektory A, B) a tady (sektory C, D).

Hněvkovická přehrada se nachází vzdušnou čarou asi 5 km on Týna nad Vltavou a byla původně budována jako zdroj technologické, chladící vody pro jadernou elektrárnu Temelín. Dnes mimo to slouží hlavně k rekreaci a rybolovu. Stavba přehrady probíhala na konci 80. let minulého století a ne všichni možná vědí, že při budování Hněvkovické nádrže byla zcela zbořena a následně zaplavena jak polovina obce Pukrarec (kde se konali i naše závody), tak další obce po proudu směrem k Hněvkovicím – Buzkov a Jaroslavice. Koho by tento kousek historie zajímal více, pak doporučuji beletrii Rybí krev, nebo tento pořad ČT.

Tolik krátká historická vložka a teď zpátky na ryby. V pátek před závodem proběhl krátký trénink a v sobotu ráno už skoro čtyřicet rybářů stepovalo na písčité pláži hněvkovické přehrady a čekalo na losování, pokyny a postupný přesun ke svým sektorům.

Překvapením pro všechny bylo, jak rychle se i zde projevoval vysoký průtok Vltavy a jak rychle se nádrž plnila vodou. Velkou a pozitivní novinkou byl nový plynový profi gril, který Marek s Barčou přivezli a na tomto závodě měl premiéru. Ta se povedla na výbornou, občerstvení v podobě grilovaných klobás a plátků krkovice by nám mohli závidět na leckterých větších akcích a za to Barče a Markovi patří velký dík!

Jihočeská zimní feeder liga Hněvkovice – první kolo

Zpět k závodům. Rybáři absolvovali přesun k sektorům a přípravu a v 8:30 začalo první kolo. Voda je zde velmi mírně tažná a svažuje se postupně do hloubek přesahujích i 8 m. Vše záleželo na sektoru a vzdálenosti, ve kterých lovící hledali ryby.

My jsme z pátečního tréninku věděli, že ryby jsou ochotné se přijet krmit i na vzdálenost 15m – 20 m od břehu. V připravě jsem pouze počkal, jak daleko budou chytat moji sousedi a následně jsem pruty zaklipoval na dvě vzdálenosti 25 a 35 m. Všechny pruty, až na jeden, jsem měl osazeny pletenými šňůrami a pruty jsem zvolil 3,6 m do 40 g a 3,6 m do 70 g. Používal jsem krmítka různých objemů, ale o stejné spodní zátěži 40 g, která krásně létají a chtěl jsem využít jejich propad do hloubky.

Ryby se chytaly téměř ve všech sektorech ihned od začátku, s drobnými pauzami. V celém startovním poli jsem však nenašel závodníka, který by dokázal dělat rovnoměrně záběry po celou délku kola.

Chytal jsem tmavé neutrální krmení do kterého jsem různě dávkoval živou podle situace a intenzity záběrů. Lovenou rybou byl převážně cejn a plotice. Kapr se ukázal pouze sporadicky. Zajímavé bylo, že ryby po několika záběrech ignorovaly stejnou kombinaci červů na háčku a bylo stále potřeba měnit ať už barvu nebo počet. K jasnému závěru proč to tak bylo, ale dojít neumím. Se stejnou kombinací přišel záběr po nějaké době sice také, ale mnohem později, než pokud došlo ke změně. Hodně se mi osvědčilo používat dip a do něj nástrahu máčet.

Záběry od ryb byly na zdejší podmínky nezvykle opatrné a mnohdy se pouze chvěla špička prutu. Zde musím poděkovat neprůtažnosti pletenek, protože z mého pohledu spousta závodníků používajících vlasec musela mít ryby na místě i na háčku aniž by o něčem věděli.

V prvním kole jsem vybojoval za 2 v sektoru, kdy mne o jednu rybu porazil Jirka Svoboda, který to od začátku kosil v pěkném tempu.

Jihočeská zimní feeder liga Hněvkovice – druhé kolo

Druhé kolo se od prvního příliš nelišilo. U mne bylo vše podobné i proto, že jsem nalosoval místo jen pár desítek metrů vzdálené od mého původního fleku. Z čeho bylo potřeba se poučit byla již zmíněná rychle se zvedající hladina přehrady. Ti kdo kolo začínali na suchu, kousek od vody, ho končili minimálně po kotníky ve vodě. Vše je dobře vidět na jedné z fotek, kdy jsem fotil svou bednu po konci kola.

Z rybářského pohledu mělo tedy druhé kolo velmi podobný scénář, jediná změna nastala v proudění vody. Voda začala více téci, což v souvislosti s přehradou zní poněkud zvláštně, ale je to tak. Voda s sebou bohužel přinášela i nečistoty v podobě trávy, větví a všeho dalšího. Ve druhém kole jsem vybojoval 1 v sektoru a těšil jsem se na vyhlášení. Věděl jsem, že CIPS mám vysoké, ale netušil jsem, kdo z prvního kola mohl obhájit za 1.

To se nakonec potvrdilo a vítězem se stal Jarda Sochor za 1+1, druhý jsem skončil já za 2+1 a třetí můj týmový kolega Honza Němec také za 2+1, ale s horším CIPS. Jihočeská zimní feeder liga – Hněvkovice – kompletní výsledková listina.

Dětskou kategorii vyhrál Pavel Šedivý před Michalem Vyskočilem a Štěpánem Eyblem.

Blahopřeji vítězům a děkuji všem pořadatelům, také jcfeeder i sponzorům. Poslední (4.) kolo Zimní feeder ligy mám na starost já osobně. Na závod se moc těšíme a uvidíme jak zamíchá celkovým pořadím. Další články ze zimní ligy si můžete přečíst tady.

Autoři fotek ve článku – Agny a Maachal.

Tags:

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *