LOADING

Type to search

Návody Výbava

Změny rybářského řádu 2019 přináší lepší ochranu ryb

Share

Od ledna 2019 začínají platit nové změny rybářského řádu. Jelikož konec roku je za dveřmi, měli bychom se všichni s novými pravidly postupně seznámit. Ať už jste zkušení rybáři nebo teprve začínáte tak jistě víte, že rybářské právo je pro nás svaté a měli bychom jej tedy nejen dobře znát, ale také dodržovat. Přinášíme proto níže přehled všech změn i s naším komentářem, co to pro vás v praxi bude znamenat.

Stanovení nejmenší lovné míry okouna říčního

Změnu rozhodně kvitujeme. Vzpomeňme na doby, kdy byl okoun naprosto všude a považován dokonce za škodnou. Tento dravec a skvělá sportovní ryba postupně mizí z našich revírů, jeho populace se rychle snižuje (počet ulovených/zapsaných/odnesených kusů na mimopstruhových revírech byl v roce 2017 necelých 30 000 kusů, oproti 170 000 uloveným v roce 1991). Je tedy jistě dobře, že kromě doby hájení dostane nyní další ochranu. Jeho nejmenší lovná míra dosud nebyla součástí vyhlášky, od příštího roku už si nikdo nebude moci odnést od vody úlovek menší než 15 cm. Podle mě mohl být svaz ještě odvážnější, pokrokovější a míru nastavit ještě výš.

Podběrák jako součást povinné výbavy

Podběrák byl dosud jen dobrovolnou pomůckou, nyní se stává povinností. Skvělé! Vyjmutí ryby za pomoci podběráku je šetrný způsob, jak ji dostat z vody – pokud ji nedokážeme vyháčkovat přímo ve vodě. Podběrák eliminuje možnost, že se ryba poraní při manipulaci na břehu a následně kvůli tomu onemocní nebo dokonce uhyne. Takže, kdo podběrák nemá, tak rozhodně doplňte výbavu! Vybírat můžete třeba z námi osvědčených typů:

Na loď nebo na dravce mám rád klasické větší podběráky. Preferuji lehkou konstrukci, ale zároveň musí být tyč pevná a spolehlivá.

Savage Gear (1 499,-)

Pokud vyrážím za rybami přímo do vody, pak volím malý muškařský podběrák. Je lehký a kompaktní. Můžu ho tak mít pořád u sebe.

Dřevěný podběrák (cca 500,-)

Ve výbavě by vám neměl chybět ani univerzální podběrák, vhodný na kaprařinu atp.
Kvalitní produkty jsou třeba od značky Mivardi nebo Delphin.

Mivardi Metal (451,-)

Na vycházky s feederem nebo na plavanou používám podběrákové tyče s příslušnou hlavou. Mám rád ty, které nejsou teleskopické, ale skládají se z jednotlivých dílů. Díky tomu jsou velmi pevné a mohu se na ně vážně spolehnout. Vyzkoušenou mám třeba tuhle od Garbolina.

Zákaz lovu na srkačku

U této změny rybářského řádu se spustila dost živá diskuze. Mě upřímně se tato změna nijak nedotýká, srkačky nepoužívám, ale jde o oblíbenou metodu, jak u začátečníků tak i u některých starších a zkušených rybářů. Za srkačku se považuje krmítko, ke kterému je přímo přivázán návazec s háčkem (případně návazce s háčky). Nicméně výklad je velmi složitý, protože některé feederové montáže, či například plavačkové broky na vlasci definici splňují také. Zde vsázím na zdravý rozum a ochotu rybářů neházet pokrokovým rozhodnutím klacky pod nohy.

Důvodů k tomu, že jsou srkačky tak populární (hlavně při lovu kaprů na položenou) je hned několik. Zaprvé jsou srkačky cenově dostupné a velice jednoduše se navazují. Zvládne s nimi tedy zacházet téměř každý, i méně zkušený rybář.

Dalším důvodem je, že srkačky jsou poměrně dobře fungující rybolovná metoda a ti, kteří chytají tzv. “násaďáky” s nimi bývají celkem úspěšní. Na druhé straně však srkačky dokáží rybu velice snadno poranit. Rybářský svaz kritizuje právě jejich snadnou dostupnost v kontextu toho, jak jsou pro ryby nebezpečné. Je jich používáno zkrátka příliš mnoho. Představa, že ryba vláčí utrženou srkačku vodou s jedním háčkem v tlamě a druhým volně, který se může kdekoli zachytit, myslím mluví naprosto za vše. Několik takových ryb jsem již chytil a není to pěkný pohled. Zvláště v případě, že je ryba se srkačkou v tlamě již delší dobu. Od roku 2019 se tedy svaz rozhodl tuto metodu zcela zakázat.

zakázáno

Zákaz se vztahuje pouze na srkačky, u kterých je návazec s háčkem uvázán ke krmítku. Na průběžné srkačky, tedy ty, u kterých není návazec uvázán ke krmítku, ale je zajištěný ke kmenové šňůře, po níž krmítko volně jezdí, se zákaz nevztahuje! Svaz je vyhodnotil jako méně nebezpečné a mohou být tedy nadále využity.

Zákaz používání vylovovacího háku (gaffu)

No konečně! Používání háku k vylovení ryby z vody nám evokuje spíše řeznické řemeslo, nebo středověké mučení. Rozhodně to není způsob, jak eticky zacházet s ulovenou rybou. Stejně se k tomu postavil i rybářský svaz a použití háků (gaffů) zakázal. Ke snadnému a šetrnému zacházení s rybou tedy už všichni budeme používat jedině podběrák. Je to malá investice, která vám ale zajistí čisté svědomí. Nutno říci, že v českých poměrech jsem použití onoho gaffu snad nikdy nezaznamenal. Sám jej mám spojený spíše s mořským rybolovem. Tedy k dobru rybářů na českých vodách lze přičíst i fakt, že tato úprava předpisů se 99 % z nich absolutně nedotkne.

Změny rybářského řádu 2019 - vylovovací hák

Ostatní změny

Mezi další změny rybářského řádu patří zákaz používání dvoj a trojháčku v období od 1. ledna do 15. června. Další úpravy a změny rybářského řádu se pak týkají omezení lovu ryb na umělou mušku a muškařením na mimopstruhových revírech v období od 1. 1. až 15. 6 – nově je zakázáno používat jakékoliv zátěže umístěné mimo tělo mušky a také použití jakýchkoliv plovoucích pomůcek jako kulového plovátka, splávku apod. Nástraha nesmí být vybavena doplňky, které svým pohybem zvyšují dráždivost ryby, např. rotující plíšek, vrtulka nebo gumička. 

Vše směřuje proti zneužívání muškařského prutu a náčiní k chytání dravých ryb “přívlačí” v období hájení dravých ryb. Za mě palec nahoru.

Naše hodnocení

Všechny změny rybářského řádu hodnotím pozitivně. Opět další krok k tomu, aby naše souboje s rybami byly férovější. Ale něco mi ještě chybí. Jaké změny rybářského řádu bych zavedl? Osobně bych do povinné výbavy zavedl také pytel na odpadky. Ideálně třeba ten ekologicky rozložitelný jako zde. Samozřejmě to myslím trochu v nadsázce, ale vážně nevím proč si nejsme schopni po sobě uklidit a neumíme přírodu zachovat čistou i pro ostatní. Nemusíme přece jezdit do Švédska nebo Norska, abychom se setkali s krásnou přírodou. Máme ji u nás. Zatím. Ale nesmíme si ji ničit.

Další, co mi v dodatku trochu chybí je ochrana trofejních ryb. Stále naivně doufám, že většina českých sportovních rybářů ctí jistá etická pravidla a trofejní úlovek pustí po ulovení zpět do vody, kde ryba „plave dál“. Pořád věřím, že většina rybářů určitě chápe, že velká ryba, ať už je to trofejní kapr, štika, candát, sumec nebo lín, musela během života překonávat spoustu úskalí, čelit mnoha nebezpečím a nástrahám, aby úspěšně dorostla takových rozměrů, které my rybáři tak obdivujeme. Zároveň se taková ryba podílela na rozmnožení rybího druhu, zdobí revír ve kterém žije a zaslouží si slušné chování a úctu. Nikoli smrt, nebo prodej do soukromého sportovního revíru.

Každému slušnému rybáři, jenž o rybách alespoň trochu uvažuje, je jasné, že opravdu velkých kaprů, štik, candátů a dalších ryb, nejsou v našich vodách zas taková kvanta. Nelovíme je jako na běžícím páse. Jsou to úlovky, kterých dosáhneme párkrát za život a na boj s nimi máme krásné vzpomínky. Faktem prostě je, že jakákoli zabitá a odnesená velká ryba v revíru nenávratně chybí. Osobně bych tedy byl pro zavedení změny rybářského řádu a ustavení horní míry a tudíž i aktivní ochrany u vybraných druhů ryb. Jako první mě napadají candát a štika, sumec a případně lososovité druhy ryb. U kapra již horní míra na některých revírech existuje a je to určitě dobře.

Nejdůležitější změny rybářského řádu 2019 – shrnutí

  • Stanovení nejmenší lovné míry okouna říčního
  • Povinnost mít při lovu podběrák
  • Zákaz používání srkaček
  • Zákaz používání vylovovacího gaffu
  • Zákaz používání dvoj a trojháčků v období od 1.1. do 15.6.
  • Omezení lovu ryb na umělou mušku na mimopstruhových revírech v období od 1.1. až 15.6.

Veškeré změny rybářského řádu pro rok 2019 v kompletním znění najdete v dodatku zde.

V případě, že některá z uvedených opatření některý uživatel revíru nepřevezme do svých podmínek výkonu rybářského práva, musí o tom rybáře před vstupem do revíru informovat.

Tags:

4 Comments

  1. Štěpán Pužej 29. 11. 2018

    Ahoj, já se zařazením podběráku do povinné výbavy nesouhlasím. Mám k tomu dva důvody. Pokud půjdeme lovit s kamarádem na loď, mnohdy je místa tak málo, že druhý podběrák (každý musí totiž mít svůj vlastní) zbytečně překáží, stejně tak šoulačka ve dvou, prostě najednou musíte nosit podběrák oba. Ale hlavně, nezapomeňte si podběráky, až půjdete chytat do čeřenu!!!!!!!

    Odpovědět
    1. Honza 29. 11. 2018

      Myslím, že se shodneme na tom, ze lepší je mít u vody 2 podběráky než žádný. Ano můžeme hledat mezery a situace, kdy toto rozhodnutí znamená pro rybáře drobné komplikace, ale v globálním hledisku bude vždy více přínosem než záporem. Nezařadit podběrák do povinné výbavy kvůli tomu, že na druhý nemám místo v lodi nebo že jdeme dva tak proč mít 2 podběráky není řešení. Budeme věřit ve zdravý rozum RS.

  2. Petr 22. 1. 2019

    Za mě bych tam klidně přidal ještě podložku pod ryby . Je dost rybářů co ryby válejí v blátě a není to moc hezký .

    Odpovědět
  3. Jaroslav Smutný 3. 2. 2019

    Ahoj, po přečtení těchto stránek souhlasím se vším, až na jednu věc. A to je horní míra sumce velkého.Na menších vodách tato ryba o délce nad 130-150 cm opravdu nemá co dělat! Petrův zdar!

    Odpovědět

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *